fbpx
Dieta oczyszczająca i dieta wzmacniająca organizm po okresie jesienno-zimowym

Po okresie jesienno-zimowym, po okresie mrozów a czasem i pluchy nadchodzi przesilenie wiosenne. Wówczas mamy często chęć na oczyszczenie i wzmocnienie organizmu. Nie chodzi tu tylko o zrzucenie nadmiernych kilogramów, ale też o pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji. Jak to zrobić? Po zimie warto zmienić sposób odżywiania i wdrożyć w życie taką dietę, jak dieta oczyszczająca i wzmacniająca.

Po zimie najlepsza dieta oczyszczająca i wzmacniająca

Zima to nie jest łatwy czas pod względem żywieniowym. Jest niewiele świeżych warzyw i owoców, a dodatkowo organizm domaga się często tłustych lub słodkich potraw. Komu z nas nie zdarzyło się „pocieszać się” czymś niezdrowym, patrząc na pogodę za oknem.

Jakie są tego skutki? Wskazówka wagi pokazująca nieubłaganie niechcianą wartość, blada skóra, zmęczenie, apatia, niechęć do wysiłku fizycznego.

W takim okresie warto zastosować dietę oczyszczającą i wzmacniającą. Nie mamy tu na myśli głodówki lub ścisłego postu, ale zdrowy, urozmaicony jadłospis wzbogacony o większą ilość produktów o właściwościach oczyszczających.

Dieta oczyszczająca i wzmacniająca – jak zacząć?

Do diety oczyszczającej i wzmacniającej warto się należycie przygotować. Zrobić listę zakupów, potraw z oczyszczającymi i wzmacniającymi produktami, a przede wszystkim zadbać o dobre nastawienie psychiczne. Nie zaczynajmy jej też w okresie, kiedy mamy jakieś trudne sprawy do wykonania lub jesteśmy osłabieni, gdyż nigdy nie wiemy jak zareaguje nasz organizm. Dietę oczyszczająco-wzmacniającą najlepiej rozpocząć w trakcie weekendu, kiedy mamy więcej wolnego czasu.

Jakie produkty wspomogą oczyszczenie naszego organizmu?

Przygotowując dietę oczyszczającą, przede wszystkim należy pomyśleć o owocach i warzywach, więc to właśnie w te produkty powinien w tych dniach obfitować nasz jadłospis. Zawarty w nich błonnik usprawni pracę jelit, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się z organizmu niekorzystnych substancji.

Warzywa oczyszczające

Do warzyw o właściwościach oczyszczających należy m.in. kapusta, marchewka, kalafior, brokuł, rukola, pomidory, czosnek, zielona pietruszka, burak czy fenkuł.

Oczyszczające owoce

Odtruwające owoce to między innymi: cytryna, grejpfrut, jabłko, awokado, granat, ananas, pomarańcza.

Inne oczyszczające produkty

Do diety oczyszczającej warto także włączyć imbir, siemię lniane, dziki ryż, migdały i orzechy.

W trakcie stosowania diety oczyszczającej postarajmy się wyeliminować z niej cukier i sól i spożywać więcej wody. Wśród technik kulinarnych wybierajmy gotowanie, gotowanie na parze, ewentualnie pieczenie.

A co ze wzmocnieniem organizmu?

W tym przypadku zadbajmy o to, żeby w naszym jadłospisie pojawiły się ryby, nabiał, jajka i chude mięso. Dieta wzmacniająca powinna również zawierać produkty pełnoziarniste i rozmaite kasze.

Warzywa i owoce dostarczą nam, tak potrzebnych po okresie zimowym, witamin i składników mineralnych. Nie zapominajmy także o kiełkach, te hodowane na parapecie będą pozbawione chemii, a dostarczą nam wielu cennych składników odżywczych.

Do diety wzmacniającej włączmy też orzechy, migdały, pestki słonecznika i dyni, gorzką czekoladę i kakao – zaopatrzą nas w magnez, pierwiastek który działa antystresowo, a dzięki temu zmniejsza podatność na infekcje.

Dieta wzmacniająca i oczyszczająca – jak długo?

Po kilkunastu dniach takiego sposobu żywienia i stosowania diety wzmacniająco-oczyszczającej, siły powinny powoli nam wracać i będziemy mieć więcej ochoty na aktywność fizyczną. Z kolei wysiłek fizyczny natomiast zwiększy nasz apetyt i zapewni jeszcze lepszą kondycję i zdrowie.

One thought on “Na przesilenie wiosenne najlepsza dieta oczyszczająca i wzmacniająca”

Comments are closed.