Dobra dieta na pamięć i koncentrację

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a ilość słońca zdecydowanie nie rozpieszcza, częściej skarżymy się na gorszy nastrój i osłabienie. Pojawiają się kłopoty z pamięcią, gorszą koncentracją uwagi, problemy ze snem. Nie musimy jednak czekać do wiosny ani przenosić się w ciepłe kraje (choć jest to jakaś opcja ;-)). W tym trudniejszym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na nasze nawyki i przyzwyczajenia oraz poświęcić więcej uwagi swojej własnej osobie. Jesień jest w końcu idealnym czasem na rozpieszczanie samego siebie :-). To na co szczególnie warto zwrócić uwagę jest odpowiednia dieta, bo dieta na koncentrację i dieta na dobrą pamięć, mogą okazać się niezwykle smacznymi pozycjami w naszym menu!

Czym jest koncentracja?

Koncentracja to inaczej umiejętność skupienia uwagi na konkretnym przedmiocie czy zjawisku. Ułatwia nam naukę, pracę, czytanie książek lub po prostu zwykłe zebranie myśli. Dzięki niej możemy lepiej i szybciej zrealizować zaplanowane działania.

Musimy jednak pamiętać o tym, że koncentracja na jednym zadaniu nie trwa długo, to proces, który trwa najczęściej 10-15 minut, a potem ulega rozproszeniu.


Do naszego mózgu dociera w ciągu sekundy około 100 megabajtów informacji, nic więc dziwnego, że czasem mamy problem ze skupieniem uwagi.


Co może zmniejszać naszą zdolność koncentracji uwagi? Czynników jest bardzo wiele, zaczynając od przemęczenia, nadmiernego stresu, bałaganu wokół, na problemach zdrowotnych i temperamencie skończywszy.

Na odpowiednią koncentrację wpływa wiele czynników: nasz styl życia, aktywność fizyczna, stan zdrowia, ilość snu, odpowiednie oddychanie, a także właściwa dieta. Dbając o te czynniki, poprawimy znacząco stan naszego umysłu.

Skuteczna dieta na pamięć i koncentrację

To co jemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, między innymi na nasz układ nerwowy. Zarówno wprowadzenie pewnych produktów do diety, jak i wykluczenie niektórych, może poprawić znacząco pracę mózgu, naszą pamięć i zdolność do koncentracji uwagi.


Nasz mózg zajmuje jedynie 2% masy całego ciała, a jednocześnie zużywa aż 20% energii.


Dieta na koncentrację – jakie produkty warto wybrać?

Węglowodany złożone stanowią doskonałą pozycję w diecie na koncentrację Węglowodany złożone

Pieczywo z pełnego przemiału, kasze, ciemne ryże i makarony są źródłem wartościowych cukrów złożonych. Węglowodany złożone, stopniowo uwalniając glukozę, zapewniają odżywienie komórek nerwowych przez dłuższy czas. Dobrym źródłem złożonych węglowodanów jest również komosa ryżowa, która zawiera też kwasy omega-3, kwas foliowy, magnez, żelazo i mangan.

Kwasy tłuszczowe nienasycone

Tłuste ryby morskie, orzechy, pestki, nasiona, oleje roślinne dostarczają nam bardzo cennych kwasów tłuszczowych nienasyconych, które wspierają układ nerwowy, zapobiegają jego starzeniu i pomagają w prawidłowej pracy mózgu.

Czerwone owoce jagodowe

Maliny, borówki, truskawki, jeżyny stanowią świetnie źródło przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Wspierają dzięki temu pracę mózgu, zapobiegając jego nadmiernemu starzeniu i poprawiają pamięć. Są również dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga regenerację komórek.Owoce jagodowe poprawiają pamięć i pracę mózgu

Jajka

Zawarta w nich witamina B12 wspiera prawidłową pracę mózgu i regeneruje układ nerwowy, lecytyna pozytywnie wpływa na pamięć, a cholina jest związkiem, z którego powstaje acetylocholina – neuroprzekaźnik przyspieszający przebieg sygnałów nerwowych.

Siemię lniane

Podobnie jak jajka, siemię lniane jest dobrym źródłem lecytyny mającej pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Dodatkowo, zawartość kwasów omega-3 wzmacnia jego dobre oddziaływanie na układ nerwowy.

Warzywa

Dieta bogata w warzywa zapewnia nam doskonały zastrzyk witamin i składników mineralnych, które wspierają pracę mózgu. Polecane są zwłaszcza zielone warzywa liściaste, które dzięki zawartości kwasu foliowego wzmacniają układ nerwowy.

Nie należy zapominać o papryce. Jej zielona odmiana jest dobrym źródłem kwasu foliowego i luteoliny, flawonoidu chroniącego komórki nerwowe i zmniejszającego ich ewentualny stan zapalny.Paryka pełna witamin poprawia pracę układu nerwowego

Papryka czerwona zawiera sporo witaminy A i C, będącymi silnymi przeciwutleniaczami, zapobiegającymi procesom degeneracyjnym mózgu.

Gorzka czekolada

Likwiduje uczucie zmęczenia, poprawia pamięć i koncentrację, usprawnia myślenie. Zawarte w niej flawanole zwiększają dopływ krwi do mózgu, poprawiają wydajność, działają antydepresyjnie.

Żeń-szeń, miłorząb japoński i melisa – czyli zioła dobre na koncentrację

Nie zapominajmy też o ziołach i przyprawach, którymi możemy wspomóc działanie diety na koncentrację. W przypadku kłopotów ze skupieniem uwagi świetnie sprawdzi się żeń-szeń, który dzięki zawartości ginsenozydów wpływa pobudzająco na umysł i zmniejsza zmęczenie. Świetnie działa również miłorząb japoński, poprawiający ukrwienie mózgu i melisa, która ma nie tylko działanie uspokajające, ale też ułatwia skupienie.

Wśród przypraw warto zwrócić uwagę na pietruszkę i tymianek, które są źródłem apigeniny, flawonoidu, wspomagającego tworzenie nowych połączeń neuronowych. Godna polecenia jest także kurkuma, która zapobiega procesom zapalnym w mózgu i przeciwdziała jego degeneracji.

Jeśli mamy problemy z pamięcią i koncentracją, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na nasz styl życia. Wprowadzając do niego poprawki, możemy skutecznie poprawić funkcjonowanie naszego umysłu. Zdrowa a do tego dedykowana dieta na pamięć czy koncentrację, ruch, sen i unikanie stresu pozwolą nam skutecznie zapobiegać takim problemom.