W artykule:
W końcu nadszedł długo wyczekiwany sezon na truskawki! To zdecydowanie ulubiony owoc sezonowy Polaków, i choć na razie cena może trochę odstraszać, warto włączyć je do codziennego jadłospisu, bo nie dość, że smakują wspaniale, to dbają również kompleksowo o nasze zdrowie.
Skąd się wzięły truskawki?
Dzisiejsza popularna truskawka powstała w XVIII wieku w wyniku skrzyżowania pochodzącej z Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską. W naszym kraju truskawki pojawiły się na początku XX wieku.
Składniki odżywcze:
Kaloryczność: 32 kcal/100g
Witaminy: A, C, E, witaminy z grupy B.
Składniki mineralne: potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, mangan
Związki bioaktywne: flawonoidy, antocyjany, kwasy organiczne, pektyny, błonnik, bromelina, kwas elagowy .
Właściwości odżywcze i zdrowotne truskawek
Truskawki, jako jedne z owoców jagodowych, stanowią wyjątkowo cenne źródło składników odżywczych, które bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, będącej silnym przeciwutleniaczem, neutralizują wolne rodniki, zapobiegają stanom zapalnym i przeciwdziałają procesom starzenia. Witamina C wspiera nasz system odpornościowy, poprawia stan skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki działaniu zakwaszającemu mocz, chroni pęcherz i drogi moczowe, ograniczając namnażanie się bakterii, a działanie moczopędne przyspiesza wydzielanie chorobotwórczych mikroorganizmów.
Zawarty w truskawkach mangan pomaga w trawieniu tłuszczów, jest także elementem hormonu tarczycy – tyroksyny, dzięki czemu wspiera jej pracę. Mangan zwiększa również przyswajalność innych składników odżywczych z posiłku, a także wpływa pozytywnie na libido.
Błonnik wspiera procesy trawienia, przeciwdziała zaparciom, daje uczucie sytości i poprawia stan mikroflory jelitowej.
Truskawki są źródłem enzymu – bromeliny, która występuje również w ananasach. Substancja ta wspomaga trawienie białek i pomaga w odchudzaniu.
Dzięki zawartości potasu truskawki wpływają pozytywnie na pracę układu krążenia, przeciwdziałają nadciśnieniu, a także oddziałują korzystnie na nasz nastrój i procesy myślenia.
Zawarty w truskawkach kwas elagowy pomaga unieszkodliwiać szkodliwe substancje dostające się do naszego organizmu np. z zanieczyszczonym powietrzem, ma właściwości odtruwające, działa antynowotworowo i przeciwzapalnie.
Kwasy organiczne wspomagają pracę układu pokarmowego, zwiększają wydzielanie soków trawiennych, przyspieszają przemianę materii.
Czerwony kolor te popularne w Polsce owoce zawdzięczają antocyjanom – barwnikom o silnych właściwościach odżywczych, będących zarazem silnymi przeciwutleniaczami. Wzmacniają one naczynia krwionośne, wspomagają pracę układu krążenia, obniżają ciśnienie krwi, a także działają ochronnie na wzrok. Truskawki pomagają również w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.
Zawarte w truskawkach wapń i fosfor działają korzystnie na stan naszych kości i zębów, poprawiają również pracę naszych mięśni.
Polecane są także wspomagająco przy chorobach reumatycznych, artretycznych, chorobach nerek i stawów.
Sezon na truskawki – jak wybierać, przygotowywać i przetwarzać owoce
Świeże truskawki stanowią wspaniały składnik orzeźwiających letnich deserów i aromatycznych koktajli.
Truskawki występują w kilku odmianach, które różnią się nieco smakiem i aromatem. Bardzo popularna jest truskawka kaszubska, słodka i soczysta, świetnie nadająca się na samodzielną przekąskę.
Kupując te owoce, postarajmy się zjeść je jak najszybciej, gdyż nie lubią one długiego przechowywania. Nie zapomnijmy również o ich dokładnym umyciu, jeszcze przed oderwaniem szypułek.
Możliwości kulinarnego wykorzystania truskawek są naprawdę szerokie i ograniczać nas może jedynie nasza wyobraźnia. Stanowią świetny element dżemów i konfitur, deserów, ciast, sałatek, koktajli, lodów czy sorbetów. Mogą być stosowane jako nadzienie do pierogów i naleśników, składnik win i nalewek, a także aromatyczny dodatek do dań mięsnych.
Poza sezonem warto postawić na truskawki w formie przetworzonej lub mrożonej. Owoce mrożone przetwarzanie są najczęściej w szczycie sezonu, dzięki czemu zachowują sporo wartości odżywczych. Truskawki importowane nie zachwycają smakiem, jak również ich wartość zdrowotna pozostawia wiele do życzenia.
Truskawki nie lubią mroźnych i bezśnieżnych zim oraz suchego lata. Źle na nie oddziałują gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych, intensywne wiatry czy wahania temperatur. Preferują żyzne, próchnicze i wilgotne podłoże.
Najlepiej zbierać je wcześnie rano, odrywając delikatnie owoce razem z szypułką. Truskawki powinniśmy zbierać w suche i pogodnie dni.
Zastosowanie w kosmetyce truskawek
Od jakiegoś czasu staram się, aby wykorzystanie owoców i warzyw było kompleksowe :-). Dlatego przygotowując owocowe potrawy, staram się odłożyć kilka sztuk, tak aby zastosować je również zewnętrznie.
Truskawki mogą odżywić naszą skórę, zadziałać regenerująco i pomóc w likwidacji przebarwień skóry.
Przygotowanie truskawkowej maseczki jest banalnie proste – kilka sztuk owoców rozgniećmy, wymieszajmy z jogurtem i nałóżmy na kilkanaście minut na skórę twarzy i dekoltu. Po tym czasie zmyjmy ją letnią wodą.
Jakie istnieją przeciwwskazania do spożywania truskawek?
Truskawki stanowią źródło naturalnych salicylanów, czyli substancji które stosujemy w formie aspiryny na przykład w przypadku gorączki. Unikać ich więc powinny osoby uczulone na te substancje.
Uważać powinny również osoby podatne na reakcje alergiczne, małe dzieci i kobiety w ciąży, ponieważ u części osób mogą one wywołać alergię.
Osoby cierpiące na schorzenia układu trawienia mogą przecierać truskawki przez sito, tak aby drobne pestki nie podrażniały przewodu pokarmowego.
Sezon na truskawki trwa krótko, dlatego jedzcie je codziennie!
Mam nadzieję, że zachęciłam Was do czerpania pełnymi garściami z sezonu na truskawki. Smaczne, zdrowe, niskokaloryczne i odżywcze. Czego chcieć więcej od sezonowych owoców? Sezon na truskawki trwa niestety krótko, dlatego zalecenia dietetyka, jakie mogę niniejszym przekazać są tu krótkie i bardzo jasne: warto korzystać z nich codziennie.