fbpx
Domowe sposoby na katar lepsze od tabletek

Miesiąc październik jest taką porą roku, w której pełne promieni gorącego słońca wspomnienia o wakacjach na dobre odchodzą w zapomnienie. Zamiast tego dookoła zaczyna panoszyć się wszędobylska jesień. Pół biedy, jeśli jest to tak zwana złota polska jesień. Gorzej, kiedy z nieba siąpi deszcz i na dworze nic więcej, tylko plucha.

Wraz z kapryśną pogodą oraz szarosinym niebem rozpoczynają się nasze coroczne zmagania z przeziębieniami. Katar, ból gardła czy męczący kaszel mogą uprzykrzyć życie na długi okres czasu. Kiedy występują takie objawy pędem kierujemy się do apteki, żeby w sposób zdecydowany, a przede wszystkim szybki zwalczyć uciążliwe objawy. Jednak zamiast wycieczki do punktu farmaceutycznego, warto próbować zastosować domowe sposoby na katar mogące również bardzo skutecznie ułatwić codzienne funkcjonowanie.

W większości przypadków to właśnie katar towarzyszy wszelkiej maści przeziębieniom i infekcjom. Dlatego właśnie tej nagminnej jesienno-zimowej przypadłości poświęcamy niniejszy artykuł.

Inhalacje – przykład na skuteczne domowe sposoby na katar

Bardzo dobrym sposobem na zakatarzony nos są ziołowe inhalacje. Zioła o intensywnym zapachu udrażniają nos, a poprzez ciepło poprawiające ukrwienie śluzówki, docierają do krwiobiegu i dzięki temu działają na komórki całego organizmu.

Wśród ziół wykorzystywanych w inhalacjach warto wymienić: majeranek, rumianek, miętę, dziurawiec, szałwię, lipę, czubki sosny lub olejki eteryczne, np. eukaliptusowy oraz zawierające je popularne produkty jak Amol czy Olbas.

Domowe sposoby na katar w rodzaju inhalacji można przeprowadzić przy użyciu inhalatora zakupionego w aptece lub po prostu zalać zioła wrzątkiem i wdychać powstałą parę pod ręcznikiem.

Inną prostą metodę stanowi postawienie garnka z gorącym naparem koło łóżka i uchylenie pokrywki – trzeba tylko wtedy uważać, żeby się nie poparzyć. Godna polecenia jest też kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków. Olejki (np. eukaliptusowy) udrażniają nos, a gorąca kąpiel pomaga w niszczeniu drobnoustrojów poprzez wzrost temperatury ciała.

Jeśli olejkami (np. Olbas) skropimy poduszkę, to w ten sposób zapewnimy sobie mini inhalację przez całą noc. Inny sposób stanowi umieszczenie kropli miętowych na mocno rozgrzanej łyżeczce i wdychanie.

Naturalny sposób na katar – zdrowe odżywianie

O zdrowej diecie, pełnej witamin i mikroelementów, tutaj pisać nie będziemy, bo to temat rzeka i wiadomo, że ma ona wpływ na pozbycie się każdej infekcji, nie tylko kataru. Skupmy się tylko na wybranych elementach mogących stosunkowo szybko ułatwić życie.

Przede wszystkim warto pić herbatę z miodem i cytryną, najlepiej wzmocnioną imbirem i goździkami. Miód, imbir i goździki stanowią produkty bogate w składniki antybakteryjne i przeciwzapalne, natomiast cytryna to bogate źródło witaminy C.

Ważnym elementem diety, pomagającym w walce z katarem jest też chrzan. Produkt ten zawiera wiele witamin i mikroelementów, w tym dużo witaminy C oraz fitoncydy – naturalne substancje bakteriobójcze. Warto dodawać chrzan do posiłków, najlepiej 2-3 łyżeczki do każdego z nich. Można też spróbować wdychania oparów chrzanu. Należy tylko pamiętać, że chrzanu nie powinny spożywać osoby chorujące na stany zapalne przewodu pokarmowego, marskość wątroby, czy choroby nerek.

Dobre działanie posiada również majeranek – trzeba zaparzyć majeranek, odcedzić i pić przygotowany napar.

Nawilżanie – równie dobry sposób na katar

Warto zadbać, a szczególnie w okresie jesień – zima (kiedy powietrze często jest wysuszone) o właściwe nawilżenie pomieszczeń w których się przebywa, a szczególnie sypialni. Powinno się kupić dobry nawilżacz lub choćby powiesić mokry ręcznik na gorącym kaloryferze.

Stosując te zasady znacznie zwiększamy szansę, że katar będzie trwał mniej niż 7 dni, a przede wszystkim – podczas codziennych aktywności – ta częsta dolegliwość będzie znacznie mniej dokuczliwa.

Popularne jest powiedzenie, że katar nieleczony trwa 7 dni, a katar leczony trwa… również 7 dni. Polecam jednak wypróbować domowe sposoby na katar. Z pewnością nie zaszkodzą a mogą pomóc. Warto również pamiętać, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Odżywiajmy się zdrowo, a swoją jesienną dietę uzupełniajmy o dostępne warzywa i owoce, a szczególnie te z dużą zawartością witaminy C.