fbpx

Kiedy planujemy wprowadzić do naszej diety zdrowsze zmiany, warto, przynajmniej na początku skorzystać z usług dietetyka. Oceni on kondycję naszego organizmu, określi zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze, a także udzieli pomocnych rad i wesprze nas w początkowym okresie wprowadzania zmian.

Czasami jednak nie mamy możliwości spotkania się z dietetykiem w gabinecie. Może to być brak czasu, odległe miejsce zamieszkania czy trudności z poruszaniem się. Wtedy z pomocą przychodzi nam usługa określana jako dieta online, która pozwoli na skorzystanie z porady dietetycznej przez internet – bez konieczności opuszczenia miejsca zamieszkania.

Na czym polega dieta online?

Tak jak w przypadku standardowej porady żywieniowej, dieta online powinna zaczynać się od wypełnienia dokładnego wywiadu żywieniowo-zdrowotnego i dzienniczka żywieniowego.

Wywiad żywieniowy obejmuje szereg pytań dotyczących naszego stanu zdrowia, stylu życia, rodzaju i godzin pracy, dotychczasowej aktywności fizycznej, przyzwyczajeń, lubianych i nielubianych smaków, stosowanych używek. Do wywiadu zawsze należy dołączyć aktualne wyniki badań, których wymaga konkretny dietetyk. Warto pamiętać, żeby nie pominąć żadnych informacji dotyczących naszego stanu zdrowia, nawet błahe z pozoru informacje mogą być istotne przy układaniu diety.

W dzienniczku żywieniowym spisujemy najczęściej wszystkie (nawet te najdrobniejsze!) posiłki, jakie spożywamy w ciągu dnia, dotyczy to najczęściej trzech dni (dwóch roboczych i jednego wolnego). Spisujmy szczerze wszystkie posiłki oraz nie modyfikujmy jakoś szczególnie naszego jadłospisu, żeby „wyjść lepiej”. Dla dietetyka jest istotne, żeby mógł przeanalizować nasz zwykły, dotychczasowy sposób odżywiania i dzięki temu wyłapać punkty, które będą wymagały poprawy oraz skutecznie pracować z pacjentem nad zmianą nawyków żywieniowych.

Dietetyk, po przeanalizowaniu dokumentów, może mieć jeszcze trochę pytań doprecyzowujących, po czym, w zależności od wybranej usługi, układa konkretną dietę lub przekazuje wskazówki żywieniowe wraz z listą przykładowych posiłków. Niektóre osoby nie lubią być ograniczone konkretnym jadłospisem, dla innych zaplanowane dania są najlepszym sposobem na utrzymanie diety w ryzach. Przez okres stosowania diety, pacjent jest cały czas pod opieką dietetyka, który służy mu wsparciem, wyjaśnia wątpliwości i wprowadza ewentualne korekty w diecie.

Dieta online – korzyści z wyboru takiej usługi

Podstawową zaletą porady dietetycznej online jest oszczędność czasu i pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na dojazd. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mieszkają daleko od większych miast, w których znajdują się poradnie. Dieta przez internet stanowi również znaczne udogodnienie dla tych, którzy z różnych powodów są mniej mobilni i dotarcie do poradni dietetycznej jest dla nich problemem. Mogą to być kobiety w ciąży, osoby opiekujące się małymi dziećmi lub innymi członkami rodziny, osoby niepełnosprawne czy mające kłopoty z poruszaniem.

Usługę dietetyka online często wybierają także osoby zapracowane, którym łatwiej znaleźć chwilę wolnego czasu, kiedy nie są ograniczone konkretnymi, sztywnymi godzinami.

W końcu, istnieje spora grupa osób, które odczuwają strach przed wizytą, mierzeniem i ważeniem się przy obcej osobie oraz przedstawianiem swoich zwyczajów żywieniowych. Początkowe wizyty online są dla nich dużo łatwiejsze, a często się zdarza, że po początkowym przełamaniu lodów, chętnie spotykają się osobiście.

Dobry dietetyk online – na co zwrócić uwagę?

Tak jak w przypadku wyboru każdego specjalisty, warto sprawdzić jego kwalifikacje, doświadczenie, a przede wszystkim opinie pacjentów. Jeśli mamy specyficzny sposób odżywiania, dowiedzmy się czy dany dietetyk układa konkretne diety, np. wegetariańskie, wegańskie, paleo itp.

Dobry dietetyk poprosi nas też o zrobienie podstawowych badań przed ułożeniem diety, przeanalizuje dzienniczek i wywiad żywieniowo-zdrowotny, i w oparciu o te informacje przedstawi nam indywidualny jadłospis, dostosowany do naszego stanu zdrowia i stylu życia.

Pozostaje sprawa „chemii” między dietetykiem a pacjentem, ale to sprawdzimy już jedynie w praktyce :-).