W artykule:
Kiedy planujemy wprowadzić do naszej diety zdrowsze zmiany, warto, przynajmniej na początku skorzystać z usług dietetyka. Oceni on kondycję naszego organizmu, określi zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze, a także udzieli pomocnych rad i wesprze nas w początkowym okresie wprowadzania zmian.
Czasami jednak nie mamy możliwości spotkania się z dietetykiem w gabinecie. Może to być brak czasu, odległe miejsce zamieszkania czy trudności z poruszaniem się. Wtedy z pomocą przychodzi nam usługa określana jako dieta online, która pozwoli na skorzystanie z porady dietetycznej przez internet – bez konieczności opuszczenia miejsca zamieszkania.
Na czym polega dieta online?
Tak jak w przypadku standardowej porady żywieniowej, dieta online powinna zaczynać się od wypełnienia dokładnego wywiadu żywieniowo-zdrowotnego i dzienniczka żywieniowego.
Wywiad żywieniowy obejmuje szereg pytań dotyczących naszego stanu zdrowia, stylu życia, rodzaju i godzin pracy, dotychczasowej aktywności fizycznej, przyzwyczajeń, lubianych i nielubianych smaków, stosowanych używek. Do wywiadu zawsze należy dołączyć aktualne wyniki badań, których wymaga konkretny dietetyk. Warto pamiętać, żeby nie pominąć żadnych informacji dotyczących naszego stanu zdrowia, nawet błahe z pozoru informacje mogą być istotne przy układaniu diety.
W dzienniczku żywieniowym spisujemy najczęściej wszystkie (nawet te najdrobniejsze!) posiłki, jakie spożywamy w ciągu dnia. Dotyczy to najczęściej trzech dni (dwóch roboczych i jednego wolnego). Spisujmy szczerze wszystkie posiłki oraz nie modyfikujmy jakoś szczególnie naszego jadłospisu, żeby „wyjść lepiej”. Dla dietetyka jest istotne, żeby mógł przeanalizować nasz zwykły, dotychczasowy sposób odżywiania. Dzięki temu będzie mógł wyłapać punkty, które będą wymagały poprawy oraz skutecznie pracować z pacjentem nad zmianą nawyków żywieniowych.
Dietetyk, po przeanalizowaniu dokumentów, może mieć jeszcze trochę pytań doprecyzowujących, po czym, w zależności od wybranej usługi, układa konkretną dietę lub przekazuje wskazówki żywieniowe wraz z listą przykładowych posiłków. Niektóre osoby nie lubią być ograniczone konkretnym jadłospisem, dla innych zaplanowane dania są najlepszym sposobem na utrzymanie diety w ryzach. Przez okres stosowania diety, pacjent jest cały czas pod opieką dietetyka, który służy mu wsparciem, wyjaśnia wątpliwości i wprowadza ewentualne korekty w diecie.
Dieta online – korzyści z wyboru takiej usługi
Podstawową zaletą porady dietetycznej online jest oszczędność czasu i pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na dojazd. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mieszkają daleko od większych miast, w których znajdują się poradnie. Dieta przez internet stanowi również znaczne udogodnienie dla tych, którzy z różnych powodów są mniej mobilni i dotarcie do poradni dietetycznej jest dla nich problemem. Mogą to być kobiety w ciąży, osoby opiekujące się małymi dziećmi lub innymi członkami rodziny, osoby niepełnosprawne czy mające kłopoty z poruszaniem.
Usługę dietetyka online często wybierają także osoby zapracowane, którym łatwiej znaleźć chwilę wolnego czasu, kiedy nie są ograniczone konkretnymi, sztywnymi godzinami.
W końcu, istnieje spora grupa osób, które odczuwają strach przed wizytą, mierzeniem i ważeniem się przy obcej osobie oraz przedstawianiem swoich zwyczajów żywieniowych. Początkowe wizyty online są dla nich dużo łatwiejsze, a często się zdarza, że po początkowym przełamaniu lodów, chętnie spotykają się osobiście.
Dobry dietetyk online – na co zwrócić uwagę?
Tak jak w przypadku wyboru każdego specjalisty, warto sprawdzić jego kwalifikacje, doświadczenie, a przede wszystkim opinie pacjentów. Jeśli mamy specyficzny sposób odżywiania, dowiedzmy się czy dany dietetyk układa konkretne diety, np. wegetariańskie, wegańskie, paleo itp.
Dobry dietetyk poprosi nas też o zrobienie podstawowych badań przed ułożeniem diety, przeanalizuje dzienniczek oraz wywiad żywieniowo-zdrowotny. W oparciu o te informacje przedstawi nam indywidualny jadłospis, dostosowany do naszego stanu zdrowia i stylu życia.
Pozostaje sprawa „chemii” między dietetykiem a pacjentem, ale to sprawdzimy już jedynie w praktyce :-).