Dowiedz się co to jest efekt jojo i jak go uniknąć!

Skuteczne odchudzanie to nie tylko sprawne zrzucenie kilogramów, ale również trwałe utrzymanie pożądanej wagi. Tymczasem często dopada nas tzw. efekt jojo, który powoduje, że choć zrzucanie wagi idzie nam dobrze, to zbyt szybko wracamy do poprzedniego stanu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, co to jest efekt jojo, jak uniknąć efektu jojo i jak się go pozbyć skutecznie.

Co to jest efekt jojo?

Efekt jojo to inaczej naprzemienne chudnięcie i przybieranie na wadze, w efekcie czego często osiągamy większą wagę od tej wyjściowej.

Nawet jeśli łatwo nam przychodzi zrzucenie nadmiernych kilogramów, to utrzymanie tego stanu to już o wiele większy problem. Potrzeba nawet kilku lat, żeby na stałe utrwalić nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe.

Według statystyk, nawet 80% odchudzających się w ciągu 3 lat wraca do swojej pierwotnej wagi, często znacząco zwiększając masę ciała. Szybkość ponownego przybierania na wadze jest zwykle uzależniona od tego, w jakim tempie ją wcześniej traciliśmy. Jeśli odchudzaliśmy się rozsądnie, bez restrykcyjnych diet, jest o wiele mniejsze ryzyko, że w krótkim czasie nadrobimy utracone kilogramy.

Efekt jojo to jednak nie tylko problem natury estetycznej. Naprzemienne chudnięcie i przybieranie na wadze powoduje spadek masy mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej i odkładanie się tkanki tłuszczowej o okolicach brzucha. Skutkuje to większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę i choroby układu krążenia. Wpływa niekorzystnie na gospodarkę hormonalną, spowalnia metabolizm, może sprzyjać niektórym nowotworom. Zmiany wagi mają też niebagatelny wpływ na naszą psychikę, obniżając samoocenę, pogarszając nastrój i zmniejszając motywację do dalszych działań. W efekcie może to doprowadzić nawet do stanów depresyjnych.

Jakie są przyczyny efektu jojo?

Efekt jojo pojawia się często, jeśli stosujemy restrykcyjne, niedoborowe diety, które powodują szybki spadek wagi i równie szybkie ponowne jej przybranie. Mocno zmniejszona liczba kalorii powoduje, że nasz organizm wchodzi w tryb oszczędzania energii i spowolnienia metabolizmu. Każda następna kaloria jest magazynowana w tkance tłuszczowej, tak aby przygotować nasz organizm na dalsze cięcia. Po zakończeniu takiej diety i powrotu do starych nawyków żywieniowych, nasz organizm zużywa mniej kalorii. Nadwyżkę odkłada w tkance tłuszczowej.

Jeśli na stałe wrócimy do dawnych nawyków, to szybko przybierzemy na wadze nawet więcej, niż ważyliśmy przed dietą. Im więcej takich skoków wagowych, tym trudniej przebiega kolejne odchudzanie.

Taka reakcja organizmu jest typowa i najczęściej wynika z tego, że nie uczymy się i nie utrwalamy nowych nawyków żywieniowych, ale traktujemy dietę jako krótkotrwałą „przygodę”.

Przyczyną efektu jo-jo może być również brak aktywności fizycznej, zarówno w trakcie odchudzania, jak i po jego zakończeniu. Regularna aktywność poprawia nasz metabolizm, a także przeciwdziała utracie masy mięśniowej podczas odchudzania, co sprzyja zrzucaniu wagi.

jak uniknąc efektu jojo, ewentualnie pozbyć jo-jo skutecznie

Jak uniknąć efektu jojo?

Czy efekt jo-jo jest nieodłącznym elementem odchudzania? Zdecydowanie nie! Dowiedz się, jak uniknąć efektu jojo.

Zarówno planując proces odchudzania, jak i będąc w okresie stabilizacji wagi, warto zadbać o kilka elementów:

  • Nie chudnijmy za szybko – utrata wagi uznawana za rozsądną i bezpieczną to od 0,5kg do 1kg na tydzień. W ten sposób przygotujemy nasz organizm do zmian i zapobiegniemy nadmiernym obciążeniom.
  • Nie stosujmy tzw. diet 1000 kcal, ponieważ należą do nich diety bardzo niedoborowe, które spowalniają metabolizm i w krótkim czasie powodują wystąpienie efektu jojo.
  • Nie stosujmy restrykcyjnej diety, ale stopniową zmianę nawyków żywieniowych, tak aby korzystne zmiany utrwaliły się nam na stałe. Po zakończeniu diety nadal jedzmy regularne posiłki, nie podjadajmy między nimi, jedzmy dużo warzyw i owoców, pijmy odpowiednią ilość płynów.
  • Do docelowej kaloryczności diety dochodźmy powoli. Zwiększajmy o 100 – 150 kcal tygodniowo nasze menu i obserwujmy jak to wpłynie na naszą wagę i sylwetkę. Organizm musi się powoli przyzwyczaić do większej ilości energii.
  • Podejdźmy z rozsądkiem do zakończenia diety. Nie sięgajmy od razu po większe ilości i niezdrowe produkty, pozostańmy przy wypracowanych zdrowych nawykach żywieniowych.
  • Wprowadźmy na stałe regularną aktywność fizyczną, która pomoże nam utrzymać wagę w ryzach i zapobiegnie utracie masy mięśniowej.
  • Nie ważmy się zbyt często, ale kontrolujmy wagę. Najlepiej ważyć się raz w tygodniu, rano, na czczo, po skorzystaniu z toalety i w samej bieliźnie. Wyniki warto notować dla porównania.
  • Czasami dobre efekty przynosi wprowadzenie w tygodniu jednego dnia, w którym stosujemy dotychczasową dietę. Przypomina nam to o wdrożonych wcześniej zdrowych nawykach.
  • Jeśli jesteśmy wzrokowcami możemy zadziałać szokowo ;-), przyklejmy w widocznym miejscu (najlepiej na lodówce) zdjęcie z dawnych czasów, przed zrzuceniem wagi, powstrzyma nas to przed sięgnięciem po niezdrowe przekąski.
  • Jeśli jemy pod wpływem stresu, poszukajmy innych metod na jego rozładowanie, np. aktywność fizyczna, gorąca kąpiel czy długi spacer. Stosujmy je, gdy dopadnie nas emocjonalny głód.
  • Wierzmy we własne możliwości :-). Nawet jeśli jedna próba odchudzania nie do końca przebiegła po naszej myśli, nie oznacza to że następna nie zakończy się sukcesem!

Efekt jo-jo – podsumowanie

Jak więc widzimy, efekt jo-jo to nie jest koniec świata. Można z nim walczyć i  zatrzymać go całkiem skutecznie. Wystarczy tylko spełnić kilka warunków. Czy to jest proste? Na pewno nie. Niemniej mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałaś się co to jest efekt jojo. Podałam Tobie także konkretne wskazówki, jak zatrzymać i jak pozbyć się efektu jojo. Chociaż najlepiej byłoby nie dopuścić do powstania tego efektu i go uniknąć. Jeśli nie możesz sobie poradzić z efektem jo-jo, zawsze możesz napisać do mnie. Od tego jestem, żeby służyć Tobie najlepszą możliwą pomocą.

Napisz – zapytaj o poradę dietetyczyną: