W artykule:
Rola diety w walce z nerwicą często jest niedoceniana, nawet lekarze, pytani o zalecenia dietetyczne, wskazują głównie na jedzenie gorzkiej czekolady i wystarczające picie wody. A niesłusznie. Dieta naprawdę może pomóc w walce z chorobą. I nie wynika to z tego, że jako dietetyk mam zboczenie zawodowe ;-). Sama na własnym przykładzie sprawdziłam tą teorię i wiem, że warto polecić ją innym. Jaka w takim razie powinna być dieta przy nerwicy? Na co zwrócić największą uwagę planując codzienne menu diety na nerwicę?
Regularność posiłków a dieta na nerwicę
Dieta przy nerwicy powinna kłaść szczególny nacisk na regularność posiłków! Nieregularne posiłki powodują wahania poziomu glukozy we krwi, co skutkować może kłopotami z koncentracją, nadmierną drażliwością i nerwowością. A stąd już tylko krok do nakręcania się, że „znowu coś się zaczyna”.
Jedna z moich Pacjentek ma charakterystyczny objaw, który skutecznie przypomina jej, że zapomniała o posiłku. Zaczynają drętwieć jej ręce i nogi. Po jedzeniu przechodzi jak ręką odjął, a jeśli je regularnie problem ten nie pojawia się wcale.
Jedzenie wartościowych śniadań dobre w diecie przy nerwicy
To najważniejszy posiłek, nie tylko dla nerwicowców. Dodaje energii na cały dzień, przyspiesza metabolizm, dba również o prawidłowy poziom glukozy we krwi. Dlatego chcą korzystać z dobrodziejstw diety przy nerwicy, jedz pełnowartościowe śniadania.
Warto w śniadaniu uwzględnić produkty pełnoziarniste, płatki, suszone owoce i orzechy, produkty białkowe. W sezonie można oczywiście dodać np. do owsianki świeże owoce. Takie pachnące truskawki czy maliny to prawdziwy raj dla podniebienia.
Lekkostrawna kolacja
Dieta przy nerwicy powinna przewidywać kolację, która powinna być lekkostrawna. Ostatni, lekki posiłek zjedzony minimum dwie godziny przed snem pomoże spokojnie zasnąć, zapewni wartościowy sen i sprawi, że rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii.
Dieta przy nerwicy – zwróć uwagę na produkty pełnoziarniste
Pieczywo z pełnego ziarna, grube kasze, ciemne makarony i ryż zawierają witaminy z grupy B, które bardzo pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Duża zawartość magnezu i żelaza działa korzystnie na pracę umysłu, a błonnik zapobiega wahaniom cukru we krwi. Jeśli Twoja dieta na nerwicę nie uwzględnia produktów pełnoziarnistych, koniecznie wprowadź korekty.
Kwasy omega-3 przy nerwicy
Kwasy omega-3 stanowią bardzo dobry element diety przy nerwicy. Wspomagają pracę układu nerwowego, łagodzą objawy nerwicy, poprawiają samopoczucie, zwiększają koncentrację. Wzbogaćmy nasze menu o ryby, owoce morza, oleje, orzechy i pestki.
Dieta przy nerwica powinna uwzględniać magnez
Magnez stanowi faktycznie bardzo ważny składnik diety osób z zaburzeniami nerwicowymi. Magnez poprawia pracę układu nerwowego, działa antystresowo, poprawia pamięć i koncentracja, polepsza nastrój. W naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów z pełnego przemiału (kasze, chleb razowy), orzechów, migdałów, kaszy gryczanej czy awokado. Dlatego dieta na nerwica musi zawierać magnez.
To oczywiście tylko kilka elementów, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie i dobry stan układu nerwowego. O kolejnych „cud składnikach” diety przy nerwicy napiszę już wkrótce 🙂 .
Smacznego!
Cierpisz na zaburzenia nerwicowe i chciałabyś zaplanować dietę wspierającą układ nerwowy? Chętnie Ci pomogę!
Umów się na konsultację, na której omówimy zasady zdrowej diety w zaburzeniach systemu nerwowego, zdradzę Ci również, co sprawdziło się szczególnie w moim przypadku :-).