W artykule:
Choroba Gravesa-Basedowa należy do grupy chorób autoimmunologicznych, w której w organizmie pojawiają się przeciwciała atakujące i nadmiernie aktywujące receptor TSH. W wyniku tego procesu następuje nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy i rozwija się jej nadczynność.
Choroba Gravesa-Basedowa dotyczy w większości kobiet, występuje ona u nich dziesięć razy częściej niż u mężczyzn. Przy schorzeniu mogą czasami wystąpić inne choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, bielactwo czy niedoczynność kory nadnerczy.
Jakie są główne objawy choroby Gravesa-Basedowa?
Większość objawów choroby stanowią te związane z nadczynnością tarczycy. Może pojawić się nadmierna nerwowość, nadpobudliwość, zmniejszenie masy ciała, kołatanie serca, zmęczenie, tachykardia, nadmierna potliwość, gorsza tolerancja wysokich temperatur, zaburzenia miesiączkowania czy drżenia mięśniowe.
Oprócz nich mogą pojawić się objawy specyficzne, takie jak wole naczyniowe, orbitopatia tarczycowa (wytrzeszcz gałek ocznych), obrzęk przedgoleniowy (gromadzenie się substancji śluzowatych pod skórą, zwykle w przedniej części piszczeli) oraz akropachia tarczycowa, w wyniku której palce rąk są pogrubione i zaokrąglone.
Choroba Gravesa-Basedowa – jakie są jej przyczyny?
Choroba Gravesa-Basedowa jest schorzeniem autoimmunologicznym o podłożu głównie genetycznym, choć sprzyja jej również stresujący tryb życia i palenie papierosów.
Niektóre badania wskazują, że na choroby tarczycy mogą mieć wpływ substancje chemiczne, które występują w naszym otoczeniu. Szczególnie dużo jest ich w zanieczyszczonym mięsie i rybach, plastiku, urządzeniach elektronicznych oraz kosmetykach.
Choroba Gravesa-Basedowa – jak ją zdiagnozować?
Do badań, na podstawie których lekarz diagnozuje chorobę Gravesa-Basedowa należą:
- badania laboratoryjne, w skład których wchodzą badania TSH, FT3, FT4, przeciwciała anty-TSHR,
- USG tarczycy, w przypadku choroby Gravesa-Basedowa gruczoł jest powiększony, a jego unaczynienie zwiększone,
- czasami wykonuje się też tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oczodołów, aby ocenić stan tkanek miękkich i ściany kostne.
Choroba Gravesa-Basedowa – leczenie
Podstawowym sposobem leczenia, a raczej eliminacji objawów chorobowych, jest przyjmowanie specjalnych leków, osłabiających czynność tarczycy.
Jeśli leczenie farmakologiczne nie działa lub następują nawroty po okresie remisji, stosuje się wtedy terapię jodem radioaktywnym I-131 lub usunięcie tarczycy metodą chirurgiczną.
Standardowe leczenie to jednak nie wszystko. Coraz więcej uwagi przywiązuje się do tego, aby w przypadku choroby Gravesa-Basedowa, zwracać również uwagę na inne elementy: odpowiednią dietę, unikanie stresu oraz rzucenie palenia. O tym w kolejnym artykule.