fbpx
Hormony a odchudzanie i właściwa waga ciała

Nadmierna masa ciała to nie zawsze efekt jedynie niezdrowego stylu życia. Czasami jego przyczyną mogą być hormony. Jeśli odżywiamy się zdrowo, żyjemy aktywnie, a waga nagle rośnie, warto zainteresować się poziomem hormonów, zwłaszcza tych wpływających znacząco na przemianę materii.

Jakie mogą być główne przyczyny hormonalne kłopotów ze zrzuceniem wagi?

1. Niedoczynność tarczycy zaburza produkcję hormonów

Hormony tarczycy mają niebagatelny wpływ na prawidłowy metabolizm organizmu, a ich niedobór może przyczyniać się do spowolnionej przemiany materii. Niedoczynności tarczycy towarzyszy też czasem podwyższony poziom kortyzolu, który także sprzyja nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

W przypadku podejrzenia choroby tarczycy, warto zrobić badania na hormony i udać się do endokrynologa, a w razie konieczności poddać się odpowiedniemu leczeniu.

2. Hormon stresu – kortyzol

Funkcjonowanie w przewlekłym stresie powoduje, że organizm wytwarza większe ilości hormonu pod nazwą kortyzol, który zwiększa apetyt, szczególnie niestety na wysokokaloryczne dania. Zbyt duża ilość hormonu kortyzolu może powodować też problemy z trawieniem oraz wzrost poziomu cukru we krwi.

Warto zmodyfikować swój styl życia, zwiększyć ilość aktywności fizycznej, stosować techniki relaksacyjne, medytacje, jogę, tak aby nauczyć się radzenia sobie ze stresem, którego całkowicie nie da się uniknąć.

3. Menopauza a hormony

W czasie klimakterium w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, spowalnia się też przemiana materii. Zmniejsza się masa mięśniowa i elastyczność skóry, a w okolicach pasa zaczyna gromadzić się więcej tkanki tłuszczowej.

Warto zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 200-400 kcal dziennie, ograniczyć słodycze, tłuszcze zwierzęce, produkty wysokoprzetworzone oraz zwrócić uwagę na prawidłową ilość spożywanego białka, które jest niezbędne dla utrzymania masy mięśniowej.

4. Zbyt mała ilość jedzenia ma wpływ na hormony

Sprawny układ hormonalny potrzebuje energii i składników odżywczych do prawidłowej pracy. Niebezpieczna jest zwłaszcza zbytnia redukcja tłuszczów, gdyż są one wykorzystywane do produkcji niektórych hormonów.

5. Niedostateczna ilość snu zaburza pracę hormonów

Zbyt mała ilość snu może powodować zaburzenia w wydzielaniu leptyny i greliny, czyli związków, które stanowią hormony wpływające na pojawienie się uczucia sytości i głodu, działa również niekorzystnie na prawidłową przemianę materii. Według niektórych badań, niedostatek snu może powodować zwiększenie przyjmowanych dziennie kalorii nawet o 500 kcal (duże znaczenie ma tu zjawisko nocnego jedzenia).