fbpx

Tajemnicza Ashwagandha

Home » Zdrowe jedzenie » Tajemnicza Ashwagandha

Magiczna nazwa, specyficzny kształt i orientalne pochodzenie. To właśnie Ashwagandha. Nazywana inaczej żeń-szeniem indyjskim, jest jednym z najważniejszych ziół medycyny ajurwedyjskiej.

Od wieków stosowana w Azji, także w Europie zdobywa coraz większą popularność.

W swoim składzie zawiera wiele cennych składników leczniczych, m.in. laktony, alkaloidy, witanozydy, fitosterole, kumaryny czy fenolokwasy.

  • Wpływa pozytywnie na działanie układu odpornościowegowzmacniająca system immunologiczny, dzięki czemu jest często stosowana w przypadku chorób autoimmunologicznych.
  • Oddziałuje na układ hormonalny – pobudzając pracę tarczycy, może działać wspomagająco przy leczeniu niedoczynności tarczycy.
  • Poprawia wydolność fizyczną – wzmacnia tkanki, w tym tkankę mięśniową, wzmacnia organizm, dodaje witalności.
  • Korzystnie działa na układ nerwowy – poprawia koncentrację, łagodzi zaburzenia na tle nerwicowym, działa antystresowo, obniża napięcie nerwowe, pomaga przy problemach ze snem.
  • Stosowana wspomagająco przy leczeniu dolegliwości reumatycznych, anemii, chorób układu krążenia, alergii, astmy.

Ma ponoć także właściwości odmładzające 🙂

Sięgając po specyfiki z Ashwagandhy, nie należy zapominać o przeciwwskazaniach. Nie powinny jej spożywać kobiety w ciąży i okresie laktacji oraz osoby zażywające leki z grupy barbituranów.

W pozostałych przypadkach skutków ubocznych nie stwierdzono. Ja sama wypróbowałam ją na własnym organizmie – żyję i czuję się lepiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Adres

Gabinet Dietetyczny Magia Zdrowia
ul. Stefana Jaracza 54
50-305 Wrocław
Tel. 691 679 374