fbpx
Przyprawy korzenne - na zdrowie

Zima jest okresem, w którym z przyjemnością sięgamy po aromatyczne potrawy i napoje. Mają one nie tylko walory smakowe, ale też rozgrzewają organizm, co jest szczególnie ważne, kiedy temperatura oscyluje w okolicach zera lub poniżej. To właśnie przyprawy korzenne służą nadaniu atrakcyjnego smaku przygotowywanym posiłkom i napojom. Poza niewątpliwymi wartościami wpływającymi na nasze podniebienie, przyprawy korzenne posiadają jeszcze szereg właściwości zdrowotnych. Poniżej najczęściej stosowane przyprawy korzenne.

Najpopularniejsze przyprawy korzenne

Przyprawy korzenne, które cieszą się największą popularnością to: goździki, cynamon, kardamon i gałka muszkatołowa.

Goździki

Przyprawy korzenne - goździki

Goździki to suszone pąki goździkowca – tropikalnego drzewa. Posiadają silny, korzenny zapach i charakterystyczny, nieco ostry smak. Często służą jako dodatek do grzanego wina, herbaty, kompotu oraz marynaty do mięs.

Goździki mają też właściwości zdrowotne. Regulują i poprawiają trawienie, wykazują właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Dzięki temu stosowane są jako środek wspomagający leczenie przeziębienia, reumatyzmu oraz w stanach zapalnych jamy ustnej.

Cynamon

Przyprawy korzenne - cynamon

Cynamon uzyskiwany jest z suszonej kory cynamonowca cejlońskiego. Posiada mocny, słodkawy zapach i słodko-gorzki smak. Jest doskonałym dodatkiem do potraw słodkich i wytrawnych. W starożytności wykorzystywano go w lecznictwie jako środek usuwający toksyny z organizmu.

Cynamon polecany jest w leczeniu zaburzeń pracy układu pokarmowego, pomaga w zwalczaniu wzdęć i niestrawności. Wzmaga apetyt i działa przeciwbiegunkowo.

Ostatnio trwają też badania nad wpływem cynamonu na obniżanie cholesterolu i glukozy we krwi.

Kardamon

Przyprawy korzenne - kardamon

Kardamon rośne dziko w Indiach i na Sri Lance. Jest jedną z najstarszych przypraw na świecie. Ma szerokie zastosowanie w kuchni i charakteryzuje go intensywny aromat i słodki, nieco ostry smak.

Starożytni Egipcjanie żuli nasiona kardamonu w celu zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Grecy i Rzymianie używali go jako perfumy.

Obecnie kardamon jest jednym z popularniejszych środków wspomagających leczenie problemów trawiennych.

Gałka muszkatołowa

Przyprawy korzenne - gałka muszkatołowa

Gałka muszkatołowa to owoc muszkatołowca. Jest środkową częścią pestki owocu. Jest doskonałym dodatkiem do potraw słodkich oraz dań wytrawnych. Posiada silny zapach i gorzko-korzenny smak.

Gałka muszkatołowa stosowana jest w leczeniu problemów trawiennych, zmniejsza wzdęcia i wzmaga apetyt. Poza tym wspomaga leczenie reumatyzmu.

Przyprawy korzenne – podsumowanie

Przyprawy korzenne - talerz smaków

Warto pamiętać, że przyprawy korzenne, poza walorami smakowymi i szerokim zastosowaniem w kuchni, mają też wiele właściwości zdrowotnych. Polecane są przede wszystkim przy problemach trawiennych i przy przeziębieniach. Często zamiast sięgać po środki farmaceutyczne, warto zajrzeć do kuchni i poszukać naturalnych sposobów na zwalczanie dolegliwości.