fbpx
Jakie kasza posiada właściwości i czy nadaje się do diety odchudzającej?

Kasza to nie tylko smaczny i wszechstronny dodatek do wielu dań, ale również bogate źródło wartości odżywczych, co czyni ją idealnym produktem w codziennych jadłospisie, a także w diecie odchudzającej. Dlaczego warto włączyć ją do swojego menu? Poznaj 4 powody.

Uniwersalne zastosowanie w kuchni

Istnieje wiele rodzajów kasz, które różnią się smakiem, wartością odżywczą i sposobem przygotowania. Do popularnych rodzajów należą m.in. gryczana, jaglana, pęczak, manna, jęczmienna, kukurydziana i bulgur. Ten typ pożywienia można wykorzystać do przygotowania różnorodnych dań, poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

  • Kasza gryczana – idealna do risotto, sałatek, kotletów, farszu do naleśników.
  • Kasza jaglana – świetna na śniadanie z owocami i jogurtem, do zup, kotletów, deserów. To popularny składnik zdrowych deserów czy ciast (słynny „jagielnik”).
  • Kasza pęczak – doskonała do sałatek, farszu do gołąbków, zup, pilawów.
  • Kasza manna – można ją jeść na śniadanie, a także wykorzystać jako składnik deseru.
  • Kasza jęczmienna – nadaje się do zup, sałatek, pilawów, farszu do mięs.
  • Kasza kukurydziana – idealna do gulaszu, farszu do papryki, zapiekanek.
  • Kasza bulgur – doskonała do sałatek i farszu do warzyw.

Wysoka zawartość błonnika

Kasza, niezależnie od jej rodzaju, jest doskonałym źródłem błonnika, który odgrywa kluczową rolę w regulacji trawienia. Dlaczego błonnik jest tak ważny?

  • Błonnik pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości na dłużej, co pomaga kontrolować apetyt i zapobiega podjadaniu. To kluczowy czynnik w redukcji wagi.
  • Błonnik reguluje pracę jelit i wspomaga trawienie, zapobiegając zaparciom i wzdęciom.
  • Błonnik spowalnia wchłanianie cukru do krwi, co pomaga utrzymać jego stabilny poziom i zapobiega cukrzycy typu 2.
  • Błonnik obniża poziom cholesterolu LDL (czyli tzw. „złego” cholesterolu) i wiąże toksyny w jelitach, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca i nowotworów.

Spożywanie kaszy pomaga zredukować nagłe wzloty i spadki poziomu glukozy we krwi, co sprzyja utrzymaniu stabilnej wagi i zapobiega uczuciu głodu między posiłkami.

Wartości odżywcze

Omawiany produkt z ziaren dostarcza cennych witamin z grupy B, E, K, PP, a także minerałów, takich jak magnez, potas, fosfor, żelazo, cynk i selen. Składniki te wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci, wzmacniają odporność, regulują pracę układu nerwowego i krążenia.

Każdy rodzaj kaszy ma swoje unikalne właściwości odżywcze. Kasza jaglana dostarcza cynku i krzemu, nazywanego pierwiastkiem życia. Z kolei kasza gryczana to źródło magnezu, fosforu oraz wapnia. W kaszy jęczmiennej znajdują się witaminy z grupy B, żelazo oraz potas. Natomiast kasza manna zawiera dużo białka oraz żelaza.

Spożywanie różnych rodzajów kaszy pozwala urozmaicić dietę i dostarczyć organizmowi różnorodnych składników odżywczych.

Niski indeks glikemiczny

Większość kasz ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ich spożycie powoduje powolne i stopniowe uwalnianie glukozy do krwi. Najniższym indeksem glikemicznym charakteryzuje się kasza gryczana, orkiszowa, bulgur oraz jęczmienna. Dzięki temu spożywanie tego produktu nie powoduje gwałtownych wzrostów poziomu cukru we krwi, co jest korzystne zarówno dla osób zmagających się z problemem nadwagi, jak i dla diabetyków.

Jak polubić kaszę?

Wiele osób twierdzi, że nie spożywa tego rodzaju pożywienia, ponieważ nie smakuje ono im albo ich dzieciom. Warto jednak zweryfikować swoje myślenie i dać kaszy jeszcze jedną szansę. Bardzo prawdopodobne, że przeciwnicy tego zdrowego produktu po prostu nieprawidłowo go przyrządzają.

Bardzo istotne jest, żeby kaszę gotować na wolnym ogniu i nie dopuścić do przegotowania. Najlepiej unikać gotowania w woreczkach. Coraz częściej mówi się o ich szkodliwości, w dodatku uniemożliwiają sprawdzenie stopnia dogotowania. Znacznie lepiej postawić na przygotowanie tego typu pożywienia metodą absorpcyjną. Praktyka czyni mistrza! Polecamy nastawienie czasomierza na kilka minut mniej, niż zaleca producent, posmakowanie kaszy i ocenienie, ile czasu jeszcze potrzebuje.

Jak przemycić kaszę do jadłospisu?

Twoi domownicy nadal wybrzydzają i nie chcą jeść żadnej kaszy? Możesz spróbować przemycić ją do deserów oraz śniadań. Ten artykuł spożywczy stanowi świetny zamiennik w wielu przepisach.

Przykładowo zamiast owsianki możesz zaproponować im jaglankę. Smakuje bardzo dobrze po zblendowaniu, więc można ją podać nawet małym dzieciom. W sieci jest również wiele przepisów na fit ciasta, ciasteczka, babeczki czy naleśniki z domieszką kaszy. Najczęściej jest ona niewyczuwalna w smaku, a wzbogaca deser o dodatkowe składniki odżywcze.