fbpx

Zapowiadany post cykliczny, w którym odpowiadam na pytania otrzymane na mojej grupie Dietetyka Okiem Praktyka na FB, w ramach Piątkowego Dnia Pytań.

Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości, to zapraszam na grupę, w najbliższy piątek odbędzie się kolejna edycja pytań.

Pytanie 1

Po zbyt intensywnym odchudzaniu moja skóra straciła jędrność. Czy poza zabiegami kosmetycznymi mogę jakość poprawić jej stan od środka?

Jest to niestety częsty efekt uboczny zbyt szybkiego odchudzania. Do diety warto wprowadzić więcej warzyw, owoców i zdrowych olejów roślinnych, które są bogate w witaminy A, E i C, wpływających pozytywnie na stan naszej skóry. Warto też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów, dzięki czemu nawodnimy organizm od środka.

Pytanie 2

Choruję na niedoczynność tarczycy i mam sporą nadwagę. Czytałam o diecie New Mayo Clinic i zastanawiam się nad jej rozpoczęciem. Co o tym sądzisz?

Dieta New Mayo Clinic to dieta niedoborowa, z bardzo małą ilością węglowodanów, nie polecam tego typu diet niezależnie od stanu zdrowia. Radziłabym raczej dobrze zbilansowaną dietę, z odpowiednią ilością witamin i składników mineralnych, które są niezwykle istotne przy niedoczynności tarczycy. Inną sprawą jest fakt, że grejpfruty mogą utrudniać wchłanianie leków, więc zwiększoną ich ilość należy skonsultować z lekarzem endokrynologiem.

Pytanie 3

Od kilku miesięcy leczę się z powodu nadżerek na ścianie żołądka. Jaką dietę powinienem stosować?

Warto zastosować dietę lekkostrawną i ograniczającą produkty pobudzające wydzielanie soków żołądkowych. Jasne pieczywo (najlepiej lekko czerstwe), chudy nabiał i mięso, młode warzywa i owoce (bez skórki i pestek, najlepiej w formie gotowanej). Należy wyeliminować z diety dania smażone, marynowane, nadmiernie przetworzone. Nie należy zapominać o rezygnacji ze spożycia alkoholu, ostrych przypraw, gazowanych napojów.

Są to jednak ogólne zalecenia, w przypadku stanów chorobowych wszelkie zmiany w diecie należy konsultować z lekarzem i dietetykiem.

Pytanie 4

Czy da się przytyć tylko na twarzy?

Niestety nie ma sposobów na to, aby przytyć tylko na twarzy. Tkanka tłuszczowa rozkłada się u każdej z nas trochę inaczej. Radziłabym raczej skupić się na zdrowej, racjonalnej diecie, z dużą ilością warzyw i owoców, zdrowych tłuszczów, ryb, produktów pełnoziarnistych, wtedy wygląd cery się poprawi i będzie atrakcyjniejszy.

P.S. To samo dotyczy przytycia tylko na biuście ;-).

Pytanie 5

Potrzebuję schudnąć sporo kilogramów, ale boję się efektu jojo. Ile kilogramów można tracić bezpiecznie?

Najlepsze dla naszego organizmu tempo zrzucania wagi to 0,5 – 1kg tygodniowo. Jest to też oczywiście sprawa indywidualna i np. w przypadku dużej aktywności fizycznej spadek może być nieco większy ale trzeba wtedy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę, żeby nie dopuścić do powstania deficytu kalorycznego. Jeśli za bardzo obetniemy kalorie i będziemy chcieli szybko schudnąć, spowolnimy metabolizm i efekt jojo będzie bardzo prawdopodobny.