Jak obniżyć cholesterol? - naturalne sposoby na jego zmniejszenie

Podwyższony poziom cholesterolu staje się problemem coraz większej liczby ludzi. Sam cholesterol nie jest niczym złym, co więcej, jest on niezbędnym składnikiem naszego organizmu, ponieważ wchodzi w skład błon komórkowych i jest potrzebny do wytwarzania hormonów. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, w tym przypadku w ilości. Nadmierna ilość cholesterolu może prowadzić do poważnych problemów z układem sercowo – naczyniowym. Zanim jednak sięgniemy po leki mające zmniejszyć jego ilość, spróbujmy wprowadzić do diety kilka produktów, które skutecznie mogą w tym pomóc. Dowiedzmy się jak obniżyć cholesterol dzięki „naturalnemu wspomaganiu”.

Płatki i otręby owsiane

Zawarte w płatkach i otrębach owsianych beta-glukany oraz związki sterolowe są skutecznymi substancjami obniżającymi poziom cholesterolu we krwi, a także zmniejszającymi wchłanianie cholesterolu z posiłków. Płatki owsiane stanowią także bogate źródło białka, witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika.

Siemię lniane

Siemię lniane to bardzo dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które mają duży wpływ na regulację poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości naturalnych statyn i błonnika siemię lnianie skutecznie wpływa na jego wysokość.

Zielona herbata

Dzięki wysokiej zawartości katechin, zielona herbata zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach, pobudza metabolizm, przeciwdziała odkładaniu się złogów na ściankach naczyń krwionośnych. Hamuje wchłanianie tłuszczów z pożywienia, wpływa pozytywnie na metabolizm wątroby.

Ostropest plamisty

Zawarta w nim sylimaryna wspiera pracę wątroby, chroni ją przed uszkodzeniem, pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy.

Karczoch

Karczoch zawiera cynarynę, która pomaga obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL nawet o 20%. Przyspiesza metabolizm tłuszczów, przeciwdziała też odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Awokado

Zawarty w awokado kwas oleinowy wspomaga organizm w obniżaniu poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Awokado jest bogatym źródłem antyoksydantów, które przeciwdziałają utlenianiu cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo.

Jabłka

Jabłka są bardzo bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika, który wiąże kwasy żółciowe i cholesterol, dzięki czemu ich wchłanianie przez organizm jest utrudnione. Regularne jedzenie jabłek może pomóc obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL nawet o kilkanaście procent.

Czosnek

Poza całym bogactwem substancji aktywnych, witamin i składników mineralnych, czosnek zawiera też allicynę i olejki eteryczne, które obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów, zapobiegając powstawaniu procesów zapalnych w naczyniach krwionośnych. Ma działanie przeciwzakrzepowe, poprawia stan naczyń krwionośnych, pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego.

Grejpfrut

Zawarta w grejpfrutach naringina, która odpowiada za gorzki smak grejpfrutów, pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu, a kwas glukuronowy wchodzi w reakcje z cholesterolem LDL, zapobiegając tym samym odkładaniu się go w naczyniach krwionośnych.

Kakao i gorzka czekolada

Kakao i gorzka czekolada to bogate źródła antyoksydantów (m.in. flawanoli i procyjanidyn), które zapobiegają procesom utleniania cholesterolu i przeciwdziałają powstawaniu zmian miażdżycowych.