W artykule:
Podwyższony poziom cholesterolu staje się problemem coraz większej liczby ludzi. Sam cholesterol nie jest niczym złym, co więcej, jest on niezbędnym składnikiem naszego organizmu, ponieważ wchodzi w skład błon komórkowych i jest potrzebny do wytwarzania hormonów. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, w tym przypadku w ilości. Nadmierna ilość cholesterolu może prowadzić do poważnych problemów z układem sercowo – naczyniowym. Zanim jednak sięgniemy po leki mające zmniejszyć jego ilość, spróbujmy wprowadzić do diety kilka produktów, które skutecznie mogą w tym pomóc. Dowiedzmy się jak obniżyć cholesterol dzięki „naturalnemu wspomaganiu”.
Płatki i otręby owsiane
Zawarte w płatkach i otrębach owsianych beta-glukany oraz związki sterolowe są skutecznymi substancjami obniżającymi poziom cholesterolu we krwi, a także zmniejszającymi wchłanianie cholesterolu z posiłków. Płatki owsiane stanowią także bogate źródło białka, witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika.
Siemię lniane
Siemię lniane to bardzo dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które mają duży wpływ na regulację poziomu cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości naturalnych statyn i błonnika siemię lnianie skutecznie wpływa na jego wysokość.
Zielona herbata
Dzięki wysokiej zawartości katechin, zielona herbata zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach, pobudza metabolizm, przeciwdziała odkładaniu się złogów na ściankach naczyń krwionośnych. Hamuje wchłanianie tłuszczów z pożywienia, wpływa pozytywnie na metabolizm wątroby.
Ostropest plamisty
Zawarta w nim sylimaryna wspiera pracę wątroby, chroni ją przed uszkodzeniem, pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy.
Karczoch
Karczoch zawiera cynarynę, która pomaga obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL nawet o 20%. Przyspiesza metabolizm tłuszczów, przeciwdziała też odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
Awokado
Zawarty w awokado kwas oleinowy wspomaga organizm w obniżaniu poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Awokado jest bogatym źródłem antyoksydantów, które przeciwdziałają utlenianiu cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo.
Jabłka
Jabłka są bardzo bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika, który wiąże kwasy żółciowe i cholesterol, dzięki czemu ich wchłanianie przez organizm jest utrudnione. Regularne jedzenie jabłek może pomóc obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL nawet o kilkanaście procent.
Czosnek
Poza całym bogactwem substancji aktywnych, witamin i składników mineralnych, czosnek zawiera też allicynę i olejki eteryczne, które obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów, zapobiegając powstawaniu procesów zapalnych w naczyniach krwionośnych. Ma działanie przeciwzakrzepowe, poprawia stan naczyń krwionośnych, pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego.
Grejpfrut
Zawarta w grejpfrutach naringina, która odpowiada za gorzki smak grejpfrutów, pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu, a kwas glukuronowy wchodzi w reakcje z cholesterolem LDL, zapobiegając tym samym odkładaniu się go w naczyniach krwionośnych.
Kakao i gorzka czekolada
Kakao i gorzka czekolada to bogate źródła antyoksydantów (m.in. flawanoli i procyjanidyn), które zapobiegają procesom utleniania cholesterolu i przeciwdziałają powstawaniu zmian miażdżycowych.