W artykule:
Często przy spotkaniach ze znajomymi czy rodziną, które towarzyszą specjalnym okazjom typu święta, urodziny, chrzciny itp., lubimy dobrze zjeść. Niestety, efektem tego bywa niekiedy wzdęty brzuch i nieprzyjemne wzdęcia towarzyszące nam po takich ucztach. Co to są wzdęcia? Co na wzdęcia będzie skutecznym sposobem? Jak zapobiec wzdęciom bez wspomagania się lekami, które na jedną dolegliwość pomagają, a drugą wywołują jako skutek uboczny? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w poniższym artykule omawiającym domowe sposoby na wzdęcia.
Co to są wzdęcia?
Żeby znaleźć odpowiedź na pytanie co to są wzdęcia, należy najpierw uświadomić sobie, czy dokładnie wiemy z czym mamy do czynienia. Wzdęcia to nic innego, jak nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym, powstające na skutek połykania powietrza podczas spożywania posiłku i będące efektem trawienia oraz fermentacji bakterii w jelicie grubym.
Wiele zależy od rodzaju pokarmu, jaki przyjmujemy oraz sprawności naszych jelit. Wzdęcia i gazy stanowią bardzo nieprzyjemny problem, powodujący duży dyskomfort, jednak z reguły wzdęty brzuch to przejściowy problem. Jeśli jednak cierpimy na przewlekłe wzdęcia, warto wybrać się do specjalisty, ponieważ mogą być sygnałem cięższych chorób układu pokarmowego.
Co na wzdęcia? Właściwa dieta
Co na wzdęcie będzie najlepszym sposobem? Taką metodą na wzdęty brzuch, która pomoże wyeliminować problemy z gromadzeniem gazów, będzie modyfikacja diety. Powinniśmy obserwować i najlepiej spisywać potrawy, po których pojawiają się nieprzyjemne objawy. Pomoże to nam ustalić, co należy wykreślić z codziennej diety.
Najlepiej jeść potrawy lekkie, gotowane albo pieczone.
- Wzdęcia spowodowane są przede wszystkim spożywaniem tłustych i smażonych potraw, słodyczy, napojów gazowanych czy mleka. Jeśli lubimy produkty mleczne, najlepiej wybierać kefir czy jogurt naturalny.
- Napoje gazowane można od czasu do czasu wypić, jednak regularne spożywanie skutkuje wprowadzeniem do organizmu dużych ilości dwutlenku węglu, które gwarantują problemy.
- Wiele warzyw powoduje powstawanie wzdęć. Należą do nich m.in.: brukselka, fasolka, kapusta, brokuły, kalafior czy cebula. Najlepiej wyeliminować je z diety, jeśli powodują problemy.
- Jeśli nie możemy wyzbyć się wszystkich produktów, które wzdymają, warto doprawiać je w miarę możliwości kminkiem, imbirem, majerankiem czy bazylią – przyprawy te wspomagają prawidłowe trawienie.
Przy zbyt dużej ilości pożywienia organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości enzymów, przez co pokarm zaczyna zalegać w jelitach i przyczyniać do powstawania gazów.
Co na wzdęcia poza tym? Po posiłku dobrze jest wypić herbatkę ziołową. Zaleca się picie herbat wiatropędnych – z kopru włoskiego lub mięty pieprzowej. Jeśli nie przekonuje nas ich smak, można do zwykłej herbaty dodać trochę imbiru i miodu. Dobrze sprawdza się również napar z bazylii – łyżkę zioła zalewa się szklanką wody.
Guma i papierosy wzmagają wzdęcia
Guma do życia również nie jest sprzymierzeńcem w walce z wzdęciami, ponieważ podczas żucia połyka się dużo powietrza. Papierosy również sprzyjają wzdęciom, nie powinno się ich palić bezpośrednio po posiłku, a najlepiej całkowicie rzucić palenie. Dlatego bardzo dobry sposób na wzdęcia to unikanie papierosów i gumy do żucia.
Sposób spożywania posiłków wpływa na wzdęcia
Posiłki należy spożywać spokojnie i powoli. Rozmawianie bądź jedzenie w pośpiechu sprawia, że wraz z kawałkami pokarmu połyka się dużo powietrza. Poza tym trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej, a zatem ten etap zostaje pominięty, jeśli posiłek spożywa się w pośpiechu.
Powinno spożywać się kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia.
Co na wzdęcia? Najlepsza… aktywność fizyczna
Najlepszym sprzymierzeńcem w walce ze wzdęciami jest… aktywność fizyczna. Zwiększa przemianę materii, a w związku z tym zapobiega wzdęciom oraz zaparciom. Ruch pomaga pozbyć się gazów zalegających w przewodzie pokarmowym, dlatego może być lepszym sposobem niż farmakoterapia czy restrykcyjne pilnowanie diety.
Istnieje zatem kilka naturalnych sposobów na zwalczenie wzdęć. Warto wypróbować je zanim sięgniemy po silniejsze środki. Należy przede wszystkim pamiętać o aktywności fizycznej, która jest z reguły najlepszym lekarstwem na wiele dolegliwości.