fbpx
Skuteczne odchudzanie

Analiza składu ciała

Kluczowym elementem przy dobieraniu odpowiedniej diety jest analiza składu ciała. Dlatego podczas wizyty w naszym gabinecie dietetycznym spodziewać się Państwo możecie właśnie tego rodzaju badania.

Analiza składu ciała – parametry badania

W trakcie pomiaru składu ciała mierzone są następujące parametry:

  1. Procentowa zawartość wody
  2. Procentowa zawartość tkanki tłuszczowej
  3. Podstawowa Przemiana Materii (PPM)
  4. Wiek metaboliczny
  5. Masa kostna.

Analiza składu ciała – metoda pomiaru

Badanie składu ciała wykonuje się przy pomocy urządzenia pod nazwą Analizator Składu Ciała Tanita.  Analizator wykorzystuje metodę BIA (bioelectrical impedance analysis), czyli analizę bioimpedancyjną. Polega ona na dokładnej analizie składu ciała, wykorzystując opór elektryczny tkanek organizmu. Tkanka mięśniowa posiada zdolność przewodnictwa elektrycznego, natomiast tkanka tłuszczowa wykazuje opór – impedancję. Wyniki pomiarów oporu elektrycznego wprowadza się do równań matematycznych i oblicza skład ciała.

Najlepiej, żeby analiza składu ciała została przeprowadzona przed kolacją, ponieważ w godzinach rannych poziom wody w organizmie jest z reguły zaniżony, co skutkuje wyższą zawartością tłuszczu przy pomiarze.

Nawodnienie organizmu

Procentowa zawartość wody u zdrowych kobiet wynosi od 45% do 60%, u mężczyzn od 50% do 65%. Poziom wody w organizmie zmienia się w ciągu dnia (rano z reguły organizm jest bardziej odwodniony) oraz maleje z wiekiem. Zachowanie prawidłowego nawodnienia jest niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania całego organizmu.

Zawartość tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Procentowa zawartość tkanki tłuszczowej jest większa u kobiet, niż u mężczyzn i ustalana jest w stosunku do masy ciała. Zbyt niska zawartość tłuszczu w organizmie może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych (np. brak wchłaniania witaminy A, D, E i K), podobnie jak nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, która prowadzi do otyłości.

W poniższej tabeli przedstawiono ogólnie przyjęte normy w zawartości tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn.

Zawartość tkanki tłuszczowej - tabela

Podstawowa Przemiana Materii (PPM)

PPM (Podstawowa Przemiana Materii) to pojęcie opisujące ilość energii jakiej potrzebuje organizm do prawidłowego działania narządów wewnętrznych podczas odpoczynku. Ten rodzaj energii jest zużywany na pracę serca czy oddychanie. PPM mierzy się w kilokaloriach (kcal) i stanowi ok. 50% do 70% całkowitej przemiany materii (czyli dobowego zużycia energii). Średnia wartość PPM to 1kcal/1kg masy ciała /1h.

Liczba mięśni jest podstawowym wyznacznikiem w określaniu zużycia energii w podstawowych przemianach metabolicznych. Co za tym idzie – zwiększenie masy mięśni, wpływa na zwiększenie tempa przemiany materii. Również wiek gra tu kluczową rolę, bowiem u osób starszych metabolizm jest wolniejszy.

Wiek metaboliczny

Wiek metaboliczny to średni wiek powiązany z przemianą materii. Oznacza to, że jeśli u danej osoby wiek metaboliczny jest wyższy niż rzeczywisty, należy podjąć kroki prowadzące do zwiększenia tempa przemiany materii i budowania zdrowej tkanki mięśniowej poprzez aktywność fizyczną.

Masa kostna

Masa kostna składa się z minerałów wapnia i innych. Udowodniono, że na wzmocnienie kości ma wpływ rozwój tkanki mięśniowej, dlatego aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania odpowiedniej gęstości kości. Osoby, które cierpią na osteoporozę powinny jednak skontaktować się ze specjalistą, ponieważ nie można wiarygodnie oszacować ich masy kostnej.

Podczas badania określanego jako analiza składu ciała pod uwagę brane są właśnie podane wyżej parametry. Jednak, żeby móc wyciągnąć odpowiednie i mogące przełożyć się korzyść badanej osoby wniosku, potrzebny jest wykwalifikowany dietetyk. Dlatego serdecznie zapraszamy na przeprowadzenie tego badania do Gabinetu Dietetycznego Magia Zdrowia. Pomiar wykonywany jest zwykle podczas pierwszej wizyty diagnostycznej. Badanie trwa dosłownie kilka minut i polega na stanięciu gołymi stopami na urządzeniu przypominającym wagę.

Zapraszamy i zachęcamy do wykonania analizy składy ciała.

Adres

Gabinet Dietetyczny Magia Zdrowia
ul. Stefana Jaracza 54
50-305 Wrocław
Tel. 691 679 374