fbpx
Zapiekanka przygotowana według zasad kuchni zero waste

W związku z globalnym marnowaniem żywności wykształciła się idea kuchni zero waste. Mogłoby się wydawać, że czerstwe pieczywo, włoszczyzna z zupy i inne resztki po obiedzie już do niczego się nie nadają, a tymczasem można z nich stworzyć świetne dania. W ten sposób nie tylko nie marnujesz jedzenia, ale też oszczędzasz na zakupach spożywczych. Zobacz, co można przygotować z prostych produktów

Co to jest kuchnia zero waste?

Kuchnia zero waste ma na celu ograniczenie wytwarzanych odpadów. Najwięcej jedzenia marnuje się w Europie oraz Ameryce Północnej. Wśród krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje piąte miejsce. W koszu lądują przede wszystkim produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia. Są to owoce i warzywa, pieczywo, wędliny oraz nabiał. Wyrzucanie jedzenia przyczynia się do produkcji ilości śmieci, a poza tym jest po prostu nieekonomiczne.

Idea zero waste pozwala na generowanie mniejszej ilości odpadów, a przez to większą dbałość o środowisko. Wpływa również na oszczędności w budżecie domowym. Jak wprowadzić ją w życie? Zacznij od planowania zakupów. Zrób listę tego, co jest Ci potrzebne i trzymaj się jej – staraj się nie kupować rzeczy, które nie zostały zapisane.

Zastanów się, co aktualnie masz w lodówce i co z tego można przygotować. Jeżeli zostało Ci trochę ziemniaków, zrób z nich kopytka albo knedle. Z innych warzyw takich jak pomidor, ogórek, papryka, marchewka i cebula powstanie pyszna sałatka albo danie z makaronem. Z pozostałości mięs oraz wędlin również można przyrządzić wyśmienite potrawy. Zmielone mięso sprawdzi się jako nadzienie do pierogów lub naleśników. Zrobisz też z niego małe pulpety. Kawałki wędliny lub boczku świetnie sprawdzają się jako dodatek do zapiekanek albo jajecznicy.

Z resztek owoców ugotujesz kompot, przygotujesz mus do naleśników albo deseru, ale możesz też wrzucić je do galaretki lub kisielu. A skoro jesteśmy w temacie deseru, to pamiętaj, że nie każdy zakalec musi wylądować w koszu. Z nieudanego ciasta można przyrządzić bajaderki. Jeżeli masz dobre ciasto, ale nie masz ochoty go zjeść do końca, to również będzie dobry pomysł. Do bajaderek potrzebne są pokruszone resztki ciasta, masło, mleko i cukier. Można dodać bakalie. Z powstałej masy tworzy się kulki, które wystarczy schłodzić. Co jeszcze można przygotować w myśl zero waste? Sprawdź poniższe przepisy.

Pudding z chałki z migdałami, truskawkami i czekodżemem

Chałka jest wdzięcznym produktem, który można wykorzystać na różne sposoby, więc jeżeli masz ją w domu, nawet trochę czerstwą, to nie wyrzucaj. Mamy dla Ciebie pomysł, jak zrobić z niej pudding: https://uwielbiam.pl/przepis/pudding-z-chalki-z-migdalami-truskawkami-i-czekodzemem. Zacznij od pokrojenia chałki na kromki o grubości ok. 1 cm. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C. Roztrzep jajka wraz z mlekiem i jogurtem. Przygotowane kromki namocz w jajecznej masie. Posmaruj każdą czekodżemem. Przełóż je do formy do pieczenia i posyp płatkami migdałów, jeżeli masz. Następnie dodaj pokrojone truskawki lub inne owoce. Zapiekaj przez ok. 20 minut i podawaj na ciepło. Tak uratowana chałka może posłużyć za danie śniadaniowe lub deser.

Zapiekanka z makaronem i warzywami

Z makaronu łatwo przygotować wiele smacznych dań. Wystarczy odrobina warzyw w lodówce, aby wyczarować kolorową zapiekankę. Do zapiekanki można dodać prawie wszystko – zgodnie z własnymi upodobaniami. Wystarczy odrobina przypraw i można cieszyć się pysznym obiadem lub kolacją. Zainspiruj się naszym przepisem: https://uwielbiam.pl/przepis/zapiekanka-z-makaronem-i-warzywami. To danie pełne witamin, łatwe i szybkie w przygotowaniu, a na dodatek pozwala zaoszczędzić na jedzeniu. Najpierw ugotuj makaron al dente. Warzywa umyj i pokrój na kawałki. Rozgrzej oliwę na patelni. Dodaj cebulę, a gdy się zeszkli pozostałe warzywa. Wlej trochę bulionu warzywnego i duś ok. 8 minut. Jajko roztrzepane ze śmietaną przypraw solą i pieprzem. Warto dodać starty ser żółty. Zapiekanka zyska intensywniejszy smak dzięki odrobinie czosnku. W żaroodpornym naczyniu układaj naprzemiennie makaron i warzywa. Sos wlej pomiędzy warstwy i zostaw trochę na wierzch. Zapiekaj w temperaturze 180°C przez 15-20 minut.