Jakie pytania padły w tym tygodniu w grupie na FB Dietetyka Okiem Praktyka? Zdecydowanie związane z obecnymi upałami :-). Odpowiedzi poniżej.

Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości, to zapraszam na grupę, w najbliższy piątek odbędzie się kolejna edycja pytań.

Pytanie 1

Słyszałam, że w takie upały picie zwykłej wody nie wystarcza? Co zatem pić, żeby dobrze nawodnić organizm?

Rzeczywiście, w czasie upałów tracimy razem z potem dużo składników mineralnych, które dobrze jest uzupełnić dietą i napojami. Warto spożywać dużo warzyw i owoców oraz zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dla odbudowy minerałów możemy posiłkować się preparatami nawadniającymi z apteki, ale równie dobrze możemy przygotować sobie domowy płyn izotoniczny. Zwykłą wodę warto zastąpić tą wyżej zmineralizowaną, a dodając do niej szczyptę soli, odrobinę miodu, sok z cytryny, owoce i zioła przyrządzimy pyszny domowy napój nawadniający.

Dobrym rozwiązaniem będą też świeżo wyciskane soki (w rozsądnych ilościach ;-)), sok pomidorowy, który jest świetnym źródłem szybko traconego potasu, a także, jeśli nasza dieta jest uboga w sól, odrobinę więcej doprawione potrawy.

Pamiętajmy też, że przy upałach należy dużo pić, 2-3l płynów dziennie to naprawdę minimum.

Pytanie 2

Zawsze kiedy temperatura przekracza 30 stopni mam nogi jak banie. Jak pozbyć się obrzęków w czasie upałów?

Przede wszystkim należy upewnić się, że obrzęki rzeczywiście spowodowane są jedynie upałami. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i powiedzieć o swoich objawach. Jeśli jednak okaże się, że zdrowotnie nic nam nie dolega, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Przede wszystkim musimy unikać odwodnienia, które potęguje opuchliznę. Pamiętajmy o piciu odpowiedniej ilości płynów, ograniczmy ilość kawy i herbaty, soli, zrezygnujmy z alkoholu i cukru. Starajmy się ruszać, brak aktywności fizycznej, tylko pogarsza sprawę. Świetnie działa basen, jazda na rowerze, spacery.

Jeśli mamy siedzącą pracę, starajmy się jak najwięcej ruszać nogami, chodzić, możemy też zastosować chłodzące żele, chłodne okłady. Po powrocie do domu potrzymajmy nogi w górze, powyżej poziomu serca.

Pytanie 3

Jaką dietę warto stosować, żeby ładnie i bezpiecznie się opalić?

Podstawowe zasady diety, aby uzyskać ładną opaleniznę, obejmują działanie wzmacniające i ochronne. Już kilka tygodni przed planowanym urlopem warto wprowadzić do diety kilka zmian.

Zwiększmy ilość warzyw i owoców, które są dobrym źródłem antyoksydantów, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami. Bardzo ważne są produkty zawierające witaminę C, takie jak czarne porzeczki, truskawki, acerola, zielona pietruszka, dzika róża, papryka.

Karoteny zawarte w marchewce, morelach, szpinaku, szparagach czy pomidorach przyspieszą opalanie, dzięki czemu skrócą czas przebywania na słońcu.

Nie zapominajmy o zdrowych tłuszczach, zawarta w nich witamina E jest silnym przeciwutleniaczem.

Oczywiście ważna jest też odpowiednia ilość płynów, żeby nawilżać skórę od środka i to co najważniejsze – umiar w opalaniu!