Zdrowa zimowa dieta dla mężczyzn wspierająca prostatę

Nasza codzienna dieta ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Spożywane produkty mają też znaczenie dla zdrowia prostaty. Dodając w okresie zimowym do swojej diety przyjazne dla prostaty pokarmy, możesz zmniejszać ryzyko rozwoju objawów chorobowych lub ograniczać te, które już u Ciebie występują.

Dieta śródziemnomorska – wzór do naśladowania

W naszej szerokości geograficznej trudno o stosowanie się do zasad diety śródziemnomorskiej przez cały rok, ale nie jest to niemożliwe. Warto wprowadzić chociażby kilka elementów i zastąpić nimi złe dietetyczne nawyki. Dieta śródziemnomorska ma udowodniony korzystny wpływ na zdrowie układu moczowo-płciowego u mężczyzn i kondycję prostaty.

Jakie są główne założenia jadłospisu śródziemnomorskiego?

  1. Bazą posiłków są produkty pochodzenia roślinnego owoce, warzywa, nasiona, pełnoziarniste produkty, przyprawy i zioła.
  2. Głównym źródłem tłuszczów jest oliwa z oliwek i tłuste ryby.
  3. Głównym źródłem białka są owoce morza, ryby, chudy nabiał i drób.
  4. Należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie (lub innych niesłodzonych napojów).
  5. Należy unikać słodyczy, wysokoprzetworzonej żywności, słonych przekąsek i alkoholu.

Zwłaszcza ostatni punkt może przynieść wiele korzyści dla zdrowia prostaty zimą. [1]

Błonnik pokarmowy

Owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe to jedne z wielu źródeł błonnika. Kojarzony jest on przede wszystkim ze wspieraniem pracy jelit. Dlaczego warto go spożywać dla zdrowej prostaty? Zaparcia mogą osłabiać mięśnie dna miednicy, które otaczają gruczoł krokowy i go stabilizują w miednicy mniejszej. Regulacja wypróżnień ma więc korzystny wpływ na stan mięśni dna miednicy, a co za tym idzie, na funkcjonowanie prostaty.

Kwasy omega-3

Spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3 może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka prostaty. Badania pokazują, że ten składnik pokarmowy może mieć korzystne działanie przeciwzapalne. Ich źródłem, szeroko dostępnym w okresie zimowym są orzechy i inne nasiona.

Żurawina

Jest powszechnie znana ze swoich właściwości antybakteryjnych względem dróg moczowych. Zawarte w niej substancje korzystnie wpływają na zdrowie mężczyzn, którzy zmagają się z częstymi i nawracającymi infekcjami pęcherza moczowego i prostaty. Warto ją dodać do codziennej diety. Możesz ją spożywać na surowo lub pod postacią aptecznych suplementów.

Witamina C

Jej źródłem są głównie owoce cytrusowe, papryka i kiwi. Znajdziesz ją również w kiszonkach. Witamina C znana jest ze swoich właściwości wspomagających odporność. Bierze też udział w produkcji kolagenu, który odpowiada za elastyczność tkanek miednicy mniejszej – również prostaty. [2], [3]

Zadbaj zimą o zdrowie prostaty

Nie tylko dieta jest kluczowa dla zachowania zdrowia gruczołu krokowego zimą. W tym czasie staraj się nie unikać aktywności fizycznej, ponieważ korzystnie wpływa ona na ukrwienie narządów całego ciała. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z porady fizjoterapeuty uroginekologicznego i dowiedz się, jak dobrze wzmacniać mięśnie dna miednicy.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu masz zalecone leczenie prostaty (np. wyciągiem z palmy sabałowej, alfa-blokerami), nie przerywaj go sam bez konsultacji z lekarzem. Zdarza się, że apteczka na zimowy wyjazd jest źle skomponowana i brakuje tam odpowiedniej ilości leków na choroby przewlekłe. Zaplanuj to wcześniej, żeby o niczym nie zapomnieć.

Bibliografia:

[1] M. A. Martínez-González, A. Gea, i M. Ruiz-Canela, „The Mediterranean Diet and Cardiovascular Health”, Circ Res, t. 124, nr 5, s. 779–798, mar. 2019, doi: 10.1161/CIRCRESAHA.118.313348.

[2] G. C. Galván, J. P. Daniels, N. A. Friedrich, S. Das, i S. J. Freedland, „A healthy diet, a healthy prostate? A brief commentary on the latest research on diet and prostate cancer”, Prostate Cancer Prostatic Dis, t. 26, nr 4, Art. nr 4, grudz. 2023, doi: 10.1038/s41391-023-00651-9.

[3] prof dr hab n med M. Jarosz, „Normy żywienia 2020”, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dostęp: 19 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/normy-zywienia-2020/

Artykuł powstał we współpracy z Berlin-Chemie Menarini Polska Sp. z o.o.