W artykule:
Zmiany hormonalne występujące podczas cyklu menstruacyjnego wpływają na pracę nie tylko układu rozrodczego kobiety, ale na cały jej organizm. Również funkcjonowanie przewodu pokarmowego ulega okresowym zmianom i wiele kobiet podczas miesiączki zmaga się ze wzdęciami i gazami.
Gazy i wzdęcia podczas okresu – wpływ hormonów
Za zmiany w pracy przewodu pokarmowego, które doprowadzają do wzdęć i gazów, odpowiadają przede wszystkim cykliczne zmiany w poziomie żeńskich hormonów.
W drugiej połowie cyklu miesiączkowego, czyli po owulacji, stopniowo wzrasta poziom progesteronu. Ma on wpływ na pracę przewodu pokarmowego, gdzie rozluźnia mięśnie jelit, co doprowadza do spowolnienia ich pracy. Cząstki pokarmowe przemieszczają się przez przewód pokarmowy wolniej, leniwiej i są trawione ze znacznym opóźnieniem. Spowolniona praca jelit często przyczynia się do zaparć występujących tuż przed miesiączką i w jej trakcie. Zaparcia to z kolei znana przyczyna wzdęć i nadmiernych gazów. [1], [2]
W drugiej połowie cyklu spada poziom estrogenów. Koreluje to zwykle z biegunkami i również z pogorszonym trawieniem – cząstki pokarmowe za szybko przemieszczają się przez jelita i mają zbyt krótki kontakt z enzymami trawiennymi. Niski poziom estrogenów tuż przed miesiączką i na jej początku odpowiada za zaburzenia relacji z jedzeniem. Skutkuje to częstszym podjadaniem, zwykle słodyczy, pokarmów ciężkostrawnych i gazotwórczych. [3]
Gazy i wzdęcia podczas okresu – inne przyczyny
Dolegliwości związane z miesiączką często znacznie obniżają chęć do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Dolegliwości bólowe i uczucie ciężkości w jamie brzusznej są przyczyną spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej lub leżącej, czemu nierzadko towarzyszy podjadanie niezdrowych słodkich lub słonych przekąsek.
W czasie miesiączki może dochodzić do zaostrzeń przewlekłych chorób jelit. Jeśli na co dzień zmagasz się z zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniowskiego-Crohna czy z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, podczas miesiączki możesz odczuwać dodatkowe dolegliwości z przewodu pokarmowego – również nadmierne wzdęcia i gazy.
Gazy i wzdęcia podczas okresu – jak się ich pozbyć?
Istnieje kilka sposobów na to, żeby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Warto sięgać jednocześnie po kilka z nich, ponieważ wtedy można osiągnąć jak najlepsze efekty.
- Unikaj podjadania i niekorzystnych zmian w diecie w czasie miesiączki.
- Wypijaj minimum 2 litry wody dziennie.
- Nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Spacer, joga, pływanie czy jazda na rowerze mogą pobudzić jelita do pracy i pomóc w wydaleniu nadmiaru gazów.
- Sięgnij po ziołowe herbatki. Mięta pieprzowa, rumianek i koper włoski mają działanie wiatropędne. Połączenie tych naturalnych składników może dodatkowo wykazać działanie żółciopędne i rozkurczowe na przewód pokarmowy.
- Zażyj lek na wzdęcia z symetykonem. Małe kapsułki z lekiem można zażywać przed, po i w trakcie jedzenia oraz w razie potrzeby również przed snem. Preparat działa na gazy uwięzione w przewodzie pokarmowym – rozbija duże pęcherzyki na mniejsze cząstki i ułatwia ich wydalanie. [4], [5]
Nadmierna produkcja gazów podczas miesiączki jest zjawiskiem normalnym, ale stanowi dodatkowy dyskomfort. Jeśli uciążliwe wzdęcia nie mijają pomimo stosowania kilku sposobów na ich niwelowanie, skontaktuj się z ginekologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, który dokładnie przeanalizuje Twój stan zdrowia.
Bibliografia:
[1] M. ALQUDAH, O. AL-SHBOUL, A. AL-DWAIRI, D. G. AL-U’DAT, i A. ALQUDAH, „Progesterone Inhibitory Role on Gastrointestinal Motility”, Physiol Res, t. 71, nr 2, s. 193–198, mar. 2022, doi: 10.33549/physiolres.934824.
[2] A. Coquoz, D. Regli, i P. Stute, „Impact of progesterone on the gastrointestinal tract: a comprehensive literature review”, Climacteric, t. 25, nr 4, s. 337–361, sie. 2022, doi: 10.1080/13697137.2022.2033203.
[3] „Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD)”, Cleveland Clinic. Dostęp: 23 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9132-premenstrual-dysphoric-disorder-pmdd
[4] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 23 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/
[5] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.
Artykuł powstał we współpracy z BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o.