W artykule:
E-recepta jest cyfrowym dokumentem, który zastąpił klasyczną, papierową wersję. Zapewnia wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Proces jej wystawiania jest szybszy, a realizacja recepty w aptece znacznie łatwiejsza. Informacje o tym, jak działa taka elektroniczna recepta, można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
E-recepta – co to?
E-recepta to nic innego jak standardowa recepta, ale w formie cyfrowej. Skutecznie zastąpiła wcześniej używane dokumenty w formie papierowej. Mimo że ma postać elektroniczną, to wciąż zawiera wszystkie potrzebne dane, które umożliwiają wykupienie leku w aptece.
Lekarz może wystawić receptę online nie tylko w trakcie wizyty w gabinecie, ale również podczas teleporady, czyli zdalnej konsultacji medycznej prowadzonej przez telefon, wideorozmowę lub czat.
E-recepta – jak działa?
Po wystawieniu e-recepty przez lekarza pacjent otrzymuje SMS-em 4-cyfrowy kod PIN. Dodatkowo dostaje on na adres mailowy kod QR. Aby zrealizować receptę, wystarczy przekazać farmaceucie uzyskany kod i numer PESEL lub pokazać QR na ekranie telefonu.
Recepta online obejmuje jeden lek. Można go wykupywać stopniowo (jeśli przepisano więcej niż jedno opakowanie), jednak zawsze w tej samej aptece.
W przypadku, gdy lekarz przepisał kilka różnych leków, są one umieszczane na elektronicznej recepcie zbiorczej. Tę także można realizować etapami, a dodatkowo każdy z preparatów mamy szansę nabyć w innej aptece.
E-recepta – jak długo jest ważna?
Już wiadomo, co to jest i na jakiej zasadzie działa e-recepta. Teraz czas dowiedzieć się, jak długo pozostaje ważna. Otóż recepta cyfrowa ma taki sam okres ważności jak tradycyjny, papierowy dokument. Można ją wykorzystać w ciągu 30 dni od daty wystawienia.
W przypadku antybiotyków receptę cyfrową należy zrealizować w ciągu 7 dni. Dokument uprawniający do wykupienia preparatów immunologicznych jest ważny przez 120 dni. Z kolei recepta online na leki stosowane w chorobach przewlekłych może być wystawiona na okres do 365 dni – pod warunkiem, że lekarz wskaże taką informację.
Jak wygląda e-recepta?
Elektroniczna recepta zawiera informacje o pacjencie i o lekarzu, który ją wystawił. Dodatkowo znajdują się na niej kod kreskowy z PIN-em, data wystawienia oraz realizacji, nazwa czy ilość leku, a także instrukcje dotyczące jego stosowania.
Jak widać, na elektronicznym dokumencie znajdują się takie same informacje jak na papierowej recepcie.
E-recepta – zalety
Recepta online to rozwiązanie, które gwarantuje wiele korzyści. Oto główne z nich:
- recepta elektroniczna niezależnie od tego, czy została przepisana podczas osobistej wizyty u lekarza, czy podczas teleporady, ma identyczną moc prawną i ważność;
- w przypadku zdalnej recepty system automatycznie weryfikuje poprawność wprowadzonych informacji. To znacznie redukuje ryzyko błędów wynikających z wpisania niepoprawnych danych;
- elektroniczna recepta jest zabezpieczona unikalnym kodem, który uniemożliwia jej podrobienie lub modyfikację danych po wystawieniu;
- erecepta pozwala lekarzom na zdalne przepisywanie leków na choroby przewlekłe poprzez system online. To eliminuje konieczność osobistej wizyty pacjenta w gabinecie medycznym;
- dzięki ciągłemu dostępowi do recepty online w Internetowym Koncie Pacjenta nie ma obaw, że recepta zaginie i nie będzie można wykupić leków;
- lekarz, po uzyskaniu zgody pacjenta, ma możliwość wglądu we wszystkie recepty cyfrowe. Dzięki temu może zaoferować kompleksowe leczenie, biorąc pod uwagę całą historię przyjmowanych leków.
Realizacja rocznej e-recepty – o czym należy pamiętać?
W przypadku recepty cyfrowej ważnej przez rok farmaceuta ma prawo wydać leki maksymalnie na 120 dni terapii. Nie ma żadnego znaczenia, kiedy dokument został wystawiony ani czy pacjent realizuje go po raz pierwszy.
Następną partię leków na kolejne 120 dni można uzyskać dopiero po upływie 90 dni od zakupu pierwszej dawki.
Trzeba pamiętać, że pierwsze opakowanie trzeba nabyć w ciągu 30 dni. Jeśli lek będzie wykupywany po upływie tego czasu, farmaceuta ma obowiązek wydać mniejszą ilość, uwzględniając liczbę dni, które minęły od daty wystawienia recepty online lub „realizacji od”.
Artykuł powstał we współpracy z Maradmed Sp. z o.o.