Fizjoterapia dziecięca to gałąź medycyny odgrywająca kluczową rolę w prawidłowym rozwoju motorycznym dzieci, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda konsultacja ze specjalistą z tej dziedziny i jak przebiegają przeprowadzane przez niego sesje. Niewykluczone, że Twoja pociecha będzie ich potrzebować. Zaburzenia ruchowe to powszechny problem, dotykający niestety coraz większej liczby dzieci.
Fizjoterapia zawsze zaczyna się od konsultacji, czyli rozmowy z fizjoterapeutą, w trakcie której zbierane są szczegółowe informacje na temat stanu zdrowia dziecka oraz doskwierających mu problemów. Następnie wykonuje się badanie funkcjonalne. Polega ono na dokładnym przyjrzeniu się ciału dziecka oraz określeniu przyczyn i stopnia zaawansowania jego zaburzeń ruchowych. Aby to ocenić, fizjoterapeuta musi sprawdzić:
- zakres ruchu,
- siłę mięśni,
- postawę ciała,
- koordynację i równowagę.
Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich tych badań stawiana jest diagnoza i na jej podstawie opracowuje się cały plan leczenia, czyli szczegółowo określa jakie zabiegi będzie obejmować fizjoterapia oraz jak długo będzie trwać.
Jak przebiegają sesje fizjoterapeutyczne?
Sesje fizjoterapeutyczne przebiegają zwykle według schematu: rozgrzewka à zabiegi à zalecenia. Najpierw dziecko musi wykonać kilka lekkich ćwiczeń zwiększających elastyczność mięśni i w ten sposób przygotowujących je do intensywniejszej aktywności. Potem przychodzi kolej na określone w planie leczenia zabiegi, mogą to być na przykład treningi gimnastyczne, integracje sensoryczne albo elektrostymulacje. Na końcu fizjoterapeuta podsumowuje postępy dziecka i przekazuje mu zalecania dotyczące codziennych nawyków wspierających rehabilitację. Choć tak prowadzona fizjoterapia dziecięca jest świetną metodą leczenia wielu schorzeń narządu ruchu, mali pacjenci nie zawsze patrzą na nią przychylnym okiem. Aby zachęcić je do współpracy, warto wybrać dla nich takiego fizjoterapeutę, który posiada nie tylko niezbędne kompetencje, ale też świetne podejście do dzieci i przyjazne usposobienie. Więcej informacji znajdziesz w Interfizjo.pl.
Artykuł powstał we współpracy z Interfizjo.