W artykule:
Makaron konjac stanowi coraz popularniejszy produkt stosowany w dietach odchudzających. Dzięki temu, że praktycznie nie zawiera kalorii, białka, tłuszczów oraz węglowodanów może skutecznie obniżyć wartość energetyczną diety. Co to jest makaron konjac i w jakich potrawach możemy go wykorzystać? O tym w artykule poniżej.
Co to jest makaron konjac?
Konjac, o nazwie łacińskiej Amorphophallus konjac, stanowi roślinę rosnącą naturalnie na obszarze Chin oraz Wietnamu. Z mieszaniny mąki pozyskiwanej z korzenia tej rośliny oraz wody wytwarzany zostaje makaron określany mianem konjac, bądź też jako makaron shirataki.
Opisywany rodzaj makaronu należy do produktów niskoenergetycznych, o znikomej zawartości białka, tłuszczów i węglowodanów. Wśród jego głównych składników wyróżniamy wodę oraz błonnik, który nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym.
Właściwości odżywcze makaronu shirataki
Z uwagi na to, że większość makaronu konjac stanowi woda (jest to nawet 97%), produkt ten nie zawiera praktycznie białka, węglowodanów czy tłuszczu.
Ważny składnik tego makaronu stanowi rodzaj błonnika o nazwie glukomannan, który w wysokim stopniu chłonie wodę, tym samym znacznie zwiększając swoją objętość. Wśród zalet wspomnianego błonnika wymienia się między innymi:
– działanie oczyszczające, wspomagające usuwanie z organizmu toksyn,
– pomoc w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi (zwłaszcza frakcji LDL) oraz stężenia trójglicerydów,
– poprawę pracy układu trawiennego, korzystny wpływ na perystaltykę jelit, zapobieganie zaparciom,
– wspomaganie metabolizmu, zapewnianie dłuższego uczucia sytości, pozytywne działanie na redukcję nadmiernej masy ciała,
– normalizację poziomu glikemii.
Makaron shirataki praktycznie nie zawiera kalorii, dlatego często zostaje wykorzystywany podczas tworzenia diet odchudzających.
Produkt ten zawiera również pewne ilości witamin (witaminę A, C, D, E oraz witaminy z grupy B), a także magnez, wapń, potas, żelazo, cynk, fosfor i miedź.
Dla kogo wskazany jest ten typ makaronu?
Makaron konjac wykorzystuje się niekiedy u osób stosujących dietę niskowęglowodanową, dietę ketogeniczną, cukrzycową o niskim indeksie glikemicznym (jego IG wynosi 0), czy po prostu klasyczną dietę odchudzającą. Ponieważ makaron shirataki jest używany często w dietach keto, określa się go również czasami jako keto makaron.
Trzeba jednak pamiętać, że dla zachowania zdrowia należy dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białek, tłuszczów oraz węglowodanów, jeśli więc stosujemy w diecie produkt nie zawierający większości z tych elementów, należy zapewnić ich obecność w innych posiłkach.
Sposób przygotowania makaronu keto
Choć ten typ makaronu dopiero zyskuje swoją popularność w naszej kuchni, to możemy znaleźć go w sklepach oferujących produkty pochodzenia azjatyckiego, artykuły dla wegan i wegetarian, a także w sklepach ze zdrową żywnością, które oferują szeroki wachlarz ekologicznego jedzenia.
Jak gotować makaron konjac? Jego przygotowanie pozostaje stosunkowo proste. Nie jest konieczne jego gotowanie, wystarczy przelać go zimną wodą, a następnie umieścić w naczyniu z gorącą wodą i odczekać 2 minuty. Możemy go również dorzucić bezpośrednio do gorącej potrawy i przez kilka minut podgrzać razem.
Makaron konjac z kurczakiem w sosie pomidorowym
Składniki na 2 porcje: 1 opakowanie makaronu konjac, 60g cebuli, 120g czerwonej papryki, 200g piersi z kurczaka, 200g pomidorów w puszce, 1 łyżka oleju rzepakowego, pieprz, sól.
Na oleju podsmażamy cebulę i paprykę, dodajemy pokrojoną pierś z kurczaka i smażymy razem przez kilka minut. Wlewamy pomidory z puszki i jeszcze kilka minut dusimy. Makaron przelewamy zimną wodą, dodajemy go na patelnię, doprawiamy i smażymy razem kilka minut.
Makaron konjac pasuje zarówno do dań słodkich, jak i tych przygotowywanych na wytrawnie. Tradycyjnie podaje się go do dań azjatyckich, jednak można go również zapiekać, smażyć, dodawać do sałatek czy zup.