W artykule:
Wyjazdy wakacyjne to wyczekiwana przez wielu ucieczka od codzienności. Chociaż podróże należą zwykle do ekscytujących doświadczeń, to niekiedy posiadają negatywne skutki dla samopoczucia i dla pracy jelit. Skąd się biorą wzdęcia w podróży i jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny wzdęć w podróży
Podróżowanie, przemieszczanie się do odległych miejsc i przebywanie poza miejscem zamieszkania zaburza codzienną rutynę spożywania posiłków. Na wakacjach trudno jest o konsumpcję w takim samym harmonogramie, jak ma to miejsce w domu. Jesz wtedy, kiedy wracasz z plaży lub akurat jesteś głodny, podjadając przy okazji mnóstwo nieplanowanych przekąsek. Poza tym często pochłaniasz więcej żywności niż zwykle, bo w nowym miejscu chcesz spróbować jak najwięcej lokalnych przysmaków. Oprócz tego stołujesz się w restauracjach, food-trackach i sieciach typu fast-food. Serwowany tam rodzaj żywności zwykle nie należy do nadmiernie zdrowych i korzystnych dla przewodu pokarmowego.
Należy także uświadomić sobie, że na wakacjach częściej niż zwykle spożywasz napoje gazowane. Zawierają one dwutlenek węgla, który gromadzi się w przewodzie pokarmowym i powoduje wzdęcia. Wiele osób pije napoje gazowane podczas podróży, co może nasilać problem.
Jeśli podróżujesz samolotem, to w trakcie lotu dochodzi do znacznych zmian ciśnienia atmosferycznego. W kabinie samolotu ciśnienie należy do niższych niż na poziomie morza, co powoduje rozszerzanie się gazów w przewodzie pokarmowym. A to z kolei prowadzi do poczucia wzdętego brzucha i dyskomfortu.
Podróż samolotem, samochodem lub pociągiem wiąże się z długimi okresami bezruchu i braku aktywności fizycznej. W efekcie organizm zwalnia pracę jelit. Brak ruchu utrudnia prawidłowe przemieszczanie się treści pokarmowej przez układ trawienny, co powoduje gromadzenie się gazów. Podczas podróży także często dużo siedzimy. Długotrwałe zajmowanie pozycji siedzącej ogranicza przepływ krwi do narządów wewnętrznych i powoduje ucisk na jelita, co utrudnia prawidłowe trawienie.
W niektórych krajach i miejscach popularnych turystycznie występują niższe niż w Polsce standardy higieniczne. Po spożywaniu lokalnych „przysmaków” możesz odczuwać dolegliwości nieżytu żołądkowo-jelitowego (potocznie: jelitówka, grypa żołądkowa), do których należą również wzdęcia.
Podróżowanie do obcych miejsc wiąże się ze stresem. Nawet jeśli nie możesz doczekać się urlopu, to na Twój organizm działają hormony takie jak kortyzol i adrenalina, które adoptują Cię do zmian środowiska podczas wakacyjnego odpoczynku. Hormony stresu działają spowalniająco na perystaltykę przewodu pokarmowego, co wzmaga problemy trawienne.
Sposoby na wzdęcia w podróży
Co zrobić, żeby nadmierne gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym nie stanowiło problemu i nie zepsuło wakacji? Zastosuj kilka poniższych zasad.
- Nie przejadaj się. To oczywiste, że chcesz spróbować jak największej liczby kulinarnych smaków w nowym miejscu. Pamiętaj o umiarze. Przejadanie się prowadzi do uczucia ciężkości i gromadzenia gazów.
- Nawadniaj się. Na co dzień zaleca się wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie. W podróży, zwłaszcza w ciepłym klimacie, to zapotrzebowanie wzrasta. Dobre nawodnienie organizmu zapobiega problemom z regularnością wypróżnień i problemami jelitowymi.
- Wypróżniaj się regularnie. Zalegająca w jelitach treść pokarmowa staje się doskonałą pożywką dla baterii przeprowadzających procesy fermentacyjne i produkujących gazy.
- Ruszaj się. Jeśli jesteś osobą spędzającą wakacje w hotelu czy na plaży, spraw sobie od czasu do czasu chociaż minimalną dawkę aktywności fizycznej. Spacer, pływanie czy jogą wprawiają jelita w ruch.
Podróżna apteczka
W podręcznej apteczce masz zapewne plastry, środki odstraszające komary czy leki przeciwbólowe. Nie zapomnij też o zaopatrzeniu się w tabletki na wzdęcia. Zapytaj w aptece o preparaty z symetykonem. Tę substancję możesz swobodnie zażywać 3-4 razy dziennie przed, po i w trakcie posiłku, a w razie potrzeby także przed snem. Symetykon działa objawowo i rozbija duże pęcherzyki gazów uwięzionych w jelitach na mniejsze, co ułatwia ich usuwanie. [1]
W aptece zapytaj również o preparaty na bazie naturalnych ekstraktów roślinnych zawierające m.in. kminek, rumianek, melisę lekarską i miętę pieprzową. Oprócz efektu wiatropędnego wywierają też efekt rozkurczowy i żółciopędny, poprawiając pracę jelit. [2]
Dbaj o właściwe posiłki
Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego w podróży nie należą do miłych doświadczeń i zmieniają czas relaksu oraz wypoczynku w prawdziwy koszmar. Dbaj o regularne i niezbyt ciężkie posiłki podczas wakacji oraz dobrze wyposaż swoją podróżną apteczkę. Niech nic nie zaskoczy Cię na wyjeździe, żebyś mógł w pełni cieszyć się urlopem i letnim wypoczynkiem.
Bibliografia:
[1] C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 14 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/
[2] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.
Artykuł powstał we współpracy z BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o.