W artykule:
Każdy rok, miesiąc, a czasami nawet i tydzień przynosi nam nowe informacje na temat skutecznego odchudzania i diet cud. Czy istnieje ta jedyna, najlepsza dieta? Niektóre tworzone przez lekarzy, inne przez celebrytów stanowią ciągły punkt zainteresowania ogromnej rzeszy ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że dieta to nie cudowna tabletka, która pozwoli nam szybko i bezpowrotnie pożegnać się ze zbędnymi kilogramami, ale trwała zmiana nawyków żywieniowych, która da nam o wiele więcej korzyści.
Jeśli jednak jesteśmy zainteresowani konkretnym planem żywieniowym lub uważamy, że określona dieta pomoże nam utrzymać się w ryzach, warto przed decyzją bliżej przyjrzeć się różnym dietom cud. Ponieważ wiele z nich może spowodować więcej szkody niż pożytku, sprawdźmy wcześniej, które z nich są najbardziej polecane przez lekarzy i dietetyków. Oto przed Wami najlepsze diety roku 2018!
Najlepsze diety 2018 roku
Co roku tworzony jest ranking diet, które przynoszą najwięcej i najmniej korzyści dla naszego organizmu. Zarówno lista pozytywnych, jak i negatywnych programów żywieniowych rokrocznie częściowo się powtarza, pojawia się jednak też trochę nowości.
Jakie diety uznano za najzdrowsze w 2018 roku?
1. Dieta DASH
Niekwestionowanym liderem rankingu jest dieta DASH, mająca chronić nas przed nadciśnieniem. Dieta DASH od wielu lat znajduje się w czołówce najbardziej polecanych planów żywieniowych, dlatego uznawana jest za jedną z najlepszych diet do codziennego stosowania.
Jej głównym założeniem jest znaczne ograniczenie spożycia soli, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości innych przypraw i ziół. Ilość sodu w diecie nie powinna przekraczać 2300 mg, co stanowi mniej więcej pół łyżeczki soli.
W diecie DASH polecane są produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, warzywa i owoce, warzywa strączkowe, chudy nabiał i mięso, zdrowe oleje roślinne. Ograniczeniu podlega nie tylko sól, ale także produkty z białej mąki, słodkie i słone przekąski, czerwone mięso czy alkohol.
Dieta DASH nie wymaga wielkich rewolucji w kuchni, może być stosowana przez wszystkich członków rodziny, a większość lubianych potraw „po lekkim liftingu” może nadal cieszyć nasze podniebienia.
2. Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska polecana jest przez wielu lekarzy, zwłaszcza kardiologów, ma niezwykle pozytywny wpływ na pracę układu krążenia. Oprócz tego oddziałuje korzystnie na zdrowie całego organizmu, ma działanie antynowotworowe, wspomaga również odchudzanie.
Dieta śródziemnomorska opiera się na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców, produktów zbożowych, ryb i owoców morza, nasion roślin strączkowych, oliwy z oliwek, orzechów i migdałów, aromatycznych przypraw i ziół.
Spożycie nabiału i drobiu jest nieco ograniczone, znacznemu zmniejszeniu ulega natomiast obecność w diecie czerwonego mięsa, białego pieczywa, tłuszczów nasyconych, słodyczy, pełnotłustego nabiału.
Oprócz tego zaleca się picie odpowiedniej ilości wody oraz regularną aktywność fizyczną.
3. Fleksitarianizm
Dieta, której nazwa pochodzi od słowa „flexible” (z ang. elastyczny, giętki), opiera się w większości na produktach roślinnych. Jest do dieta stosunkowo młoda, ale szybko zyskuje na popularności i polecana jest jako skuteczna profilaktyka chorób układu krążenia, cukrzycy czy chorób nowotworowych. Może stanowić najlepszą dietę dla osób właśnie z takimi schorzeniami.
Bazą tego sposobu żywienia są warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, nasiona, orzechy, nabiał i jaja. Spożywanie mięsa i ryb nie jest zabronione, ale znacznie ograniczone, rezygnuje się natomiast ze spożywania mięsa czerwonego i przetworzonego.
4. Dieta Strażników Wagi
Oryginalny rodzaj diety odchudzającej, w której zamiast na liczeniu spożytych kalorii skupiamy się na liczeniu punktów. Na specjalnych stronach internetowych znajdują się kalkulatory z wartością punktową konkretnych produktów, która zależy głównie od ich wartości kalorycznej i zawartości tłuszczu. Być może właśnie z tego powodu będzie to najlepsza dieta dla osób z analitycznym umysłem, które lubią liczyć, odliczać i kalkulować.
Określona jest dopuszczalna ilość punktów dla danej wagi, natomiast posiłki możemy komponować dowolnie. Nie należy zapominać o piciu min. 2l wody dziennie i jedzeniu kilku posiłków dziennie.
Teoretycznie możemy jeść co chcemy, jednak w praktyce okazuje się, że aby utrzymać odpowiednią ilość punktów, musimy znacznie ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych, a wprowadzić do swojej diety więcej warzyw, owoców, chudego nabiału, drobiu i produktów pełnoziarnistych.
5. Dieta MIND
Program żywieniowy, który skupia się na produktach mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Stanowi ona połączenie dwóch innych zdrowych diet – diety DASH i diety śródziemnomorskiej.
Opiera się ona na 10 grupach produktów, które warto spożywać regularnie, wśród których znajdziemy: warzywa, orzechy, nasiona roślin strączkowych, ryby, chudy drób, owoce (zwłaszcza jagodowe), zdrowe oleje roślinne, produkty pełnoziarniste.
Bardzo ważna jest także lista produktów niedozwolonych, takich jak czerwone mięso, słodycze, produkty smażone, mocno przetworzone, dania typu fast food.
Dieta MIND, poza swoim bardzo korzystnym wpływem na układ nerwowy, działa pozytywnie na cały organizm, wspomagając równocześnie odchudzanie.
6. Dieta TLC
W skrócie dieta TLC oznacza dietę zmiany stylu życia. Dzięki temu, że opiera się ona na zmianie nawyków żywieniowych, a nie krótkotrwałym procesie, jest polecana zarówno przez lekarzy, jak i dietetyków.
Stawiamy w niej na warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, niskotłuszczowy nabiał. Unikamy tłuszczów nasyconych, słodyczy, czerwonego mięsa, dań przetworzonych, dań typu fast food, niezdrowych przekąsek.
Choć dieta TLC nie jest typową dietą odchudzającą i nie powinniśmy spodziewać się po niej spektakularnego spadku wagi, to takie zdrowe odchudzanie zwiększy nasze szanse na trwałe schudnięcie i brak efektu jojo.
7. Dieta wolumetryczna
Sposób odżywiania dobry dla osób lubiących dużo zjeść. Niedopuszczalne jest w niej uczucie głodu, osoby na diecie mogą jeść posiłki do uczucia sytości. Jest jednak jeden haczyk, podstawą diety są produkty duże objętościowo, skutecznie wypełniające żołądek, ale o niewielkiej kaloryczności i zawierające dużo wody. Bazuje głównie na warzywach, owocach, chudym nabiale, zupach, koktajlach, w mniejszych ilościach na produktach pełnoziarnistych, chudym mięsie, roślinach strączkowych, rybach, olejach.
Z diety wykluczyć należy słodycze, słone przekąski, produkty z białej mąki, czerwone mięso.
Podobnie jak poprzednia dieta, nie działa ona szybko i radykalnie, ale może zapewnić zdrowe, skuteczne chudnięcie i poprawę stanu zdrowia.
8. Dieta Kliniki Mayo
Program żywieniowy opracowany w Klinice Mayo – popularnym amerykańskim centrum leczenia otyłości. Opiera się ona na dwóch grupach produktów: warzywach i jajkach. Jest to dieta dość niedoborowa, więc nie może być stosowana przez dłuższy czas. Optymalny okres przebywania na diecie wynosi 2 tygodnie, jej twórcy obiecują jednak obiecujące i trwałe efekty.
9. Dieta Ornisha
Dieta Ornisha to niskotłuszczowa dieta wegetariańska, w której poziom tłuszczu nie powinien przekraczać 10%. Opiera się głównie na produktach pochodzenia roślinnego, dopuszczalne są beztłuszczowe i niskotłuszczowe produkty mleczne i białko jaj. Dodatkowymi zaleceniami są: wprowadzenie aktywności fizycznej i dbałość o spokój wewnętrzny.
10. Dieta płodności
Ostatnia na liście pierwszej dziesiątki tzw, dieta płodności, ma za zadanie przede wszystkim wspierać naszą płodność i zwiększać szanse na zostanie rodzicami. Mimo że to najlepsza dieta dla kobiet chcących zajść w ciążę, to wprowadzenie jej w życie może przynieść wiele korzyści każdemu. To po prostu zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, wyrównująca ewentualne niedobory witamin i składników mineralnych, trochę bardziej skoncentrowana na składnikach odżywczych pomocnych przy staraniach o dziecko.
Ranking najlepszych diet jest zmienny
Lista najbardziej polecanych diet co roku nieco się zmienia, jednak jej fundamentem wciąż pozostają diety zrównoważone, bardzo zbliżone do ogólnych zasad zdrowego żywienia i stylu życia. Pamiętajmy jednak, że nawet najzdrowsza dieta nie dla każdego stanowi dietę najlepszą. Przed planowaniem zmian w swoim sposobie odżywiania zawsze warto wcześniej poradzić się lekarza.