fbpx
Woda w szklance przefiltrowana poprzez dzbanek filtrujący - stojąca na kuchennym stole

Dzbanek filtrujący stał się popularnym rozwiązaniem w wielu domach, oferując smaczną wodę w prosty i ekologiczny sposób. Czy jednak rzeczywiście jest ona zdrowa? W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak działa dzbanek filtrujący i jakie zanieczyszczenia usuwa. Odpowiemy również na pytanie, czy jego użytkowanie rzeczywiście może przynieść korzyści dla naszego organizmu. Zadbaj o jakość wody, którą pijesz i dowiedz się, czy warto zainwestować w to rozwiązanie!

Dlaczego warto filtrować wodę? Oto powody!

Czystość wody, którą spożywasz, jest niezmiernie ważna dla Twojego zdrowia. Niestety ta płynąca prosto z kranu, chociaż uznawana jest za bezpieczną, może zawierać wiele zanieczyszczeń takich jak chlor czy metale ciężkie. Często także ma nieprzyjemny zapach i smak, co również związane jest ze znajdującymi się w niej nieczystościami.

To właśnie dlatego coraz więcej mówi się o potrzebie filtrowania wody pitnej, co stanowi skuteczny sposób na poprawę jej jakości. Jednym z najprostszych sposobów filtracyjnych jest stosowanie dzbanków filtracyjnych. Z tego względu coraz częściej stanowią one obowiązkowe wyposażenie gospodarstw domowych. Czy wiesz jednak, jak działa taki dzbanek i czy rzeczywiście może zaoferować zdrową wodę?

Jak działa dzbanek filtrujący?

Dzbanek filtrujący to niezwykle efektywne urządzenie, które jednocześnie jest bardzo proste w obsłudze. Chcesz zrozumieć jego działanie? Zacznij od dokładnego zapoznania się z jego budową. Otóż dzbanek składa się z:

  • pokrywki z otworem wlewu, 
  • komory zewnętrznej, 
  • wkładu filtrującego,
  • komory wewnętrznej.

Aby rozpocząć proces filtracji wody, należy napełnić dzbanek wodą poprzez otwór wlewu umieszczony na pokrywce. W ten sposób ciecz trafia do komory zewnętrznej, a następnie dzięki sile grawitacji przepływa przez wkład, w którym znajduje się specjalna mieszanka filtrująca. To właśnie ona oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, dzięki czemu do komory wewnętrznej trafia już woda przefiltrowana. 

Jakie zanieczyszczenia eliminuje dzbanek filtrujący?

Dzbanek filtrujący przepuszcza wodę przez specjalne wkłady i membrany, co pozwala wyeliminować różnorodne zanieczyszczenia. Są to m.in.:

  • zanieczyszczenia mechaniczne – np. piasek czy drobinki rdzy;
  • chlor i jego pochodne – dodaje się go do wody, aby zabijać bakterie. Jednocześnie jednak pogarsza jej smak i zapach oraz negatywnie oddziałuje na zdrowie;
  • ołów i miedź – przenikają do wody z rur. Problem ten dotyczy w szczególności starszych instalacji;
  • pestycydy – mogą przedostawać się do wody z wód gruntowych.

Proces filtracji pozwala spożywać czystą i smaczną wodę prosto z kranu, przyczyniając się do zdrowszego stylu życia. 

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Pora rozwiać wątpliwości!

Spożywanie wody z dzbanka filtrującego to dla wielu osób codzienność. Czy jednak rzeczywiście jest ona zdrowa? To pytanie nurtuje niejednego konsumenta. Obecne oczekiwania względem wody pitnej są naprawdę wysokie. Coraz większą uwagę zwracamy bowiem na zdrowy styl życia, przez co filtracja wody nabrała kluczowego znaczenia.

Pora rozwiać wątpliwości! Na szczęście mamy dla Ciebie dobre wieści. Woda z dzbanka filtrującego jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa. Dzbanki filtrujące bazują na naturalnych filtrach. Najczęściej jest to filtr węglowy, który skutecznie eliminuje zanieczyszczenia. Jest to zatem skuteczna metoda filtracji, która pozwala wyeliminować potrzebę kupowania wody w plastikowych butelkach. Ma to korzystny wpływ zarówno dla portfela, jak i środowiska. Niemniej, aby proces filtracji był skuteczny, należy pamiętać o regularnej wymianie filtra. Jak wybrać nowy wkład?

Rodzaje wkładów filtrujących – który wybrać?

Dla zapewnienia wysokiej jakości wody pitnej kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego wkładu filtrującego i jego regularna wymiana. Na który produkt wówczas się zdecydować?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wkład musi być kompatybilny z danym modelem dzbanka filtrującego. Ponadto na rynku dostępne są różne rodzaje wkładów. Każdy ma swoje unikalne właściwości.

Najpopularniejsze są wkłady węglowe, które stanowią podstawowy wybór dla wielu użytkowników dzbanków filtrujących. Warto jednak znać także pozostałe opcje. Wkłady mogą być również wzbogacone o dodatkowe składniki takie jak magnez, co podnosi wartość odżywczą wody. Inną opcją są wkłady alkalizujące, które podnoszą pH wody, czyniąc ją bardziej zasadową. To może poprawić przyswajanie składników odżywczych. Mieszanki filtracyjne mogą być również dopasowane do twardości wody. Ostatecznie więc ich wybór musi zostać dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb oraz jakości wody w Twoim regionie. 

Czy zatem dzbanek filtrujący na stałe zagości również w Twoim domu? Teraz już wiesz, ile korzyści może przynieść dla Twojego zdrowia!

Artykuł powstał we współpracy z Aquastore.