fbpx

Sposób odżywiania w schorzeniach autoimmunologicznych, choć do niedawna często pomijany przez lekarzy, jest teraz wskazywany jako jeden z głównych czynników łagodzących nieprzyjemne objawy chorób. Nie inaczej jest z chorobą Gravesa-Basedowa, wywołaną zaburzeniami mechanizmów kontroli układu immunologicznego, powodującymi powstawanie przeciwciał zwalczających struktury własnego organizmu, co prowadzi do zwiększonego wydzielania hormonów tarczycy. Jaka powinna być właściwa dieta przy chorobie Gravesa-Basedowa?

Choroba Gravesa-Basedowa – dieta

W takim przypadku, jak choroba Gravesa-Basedowa, która powoduje przyspieszoną przemianę materii, często stosuje się dietę wysokoenergetyczną, ze zwiększoną ilością białka (do 1,5-2g na kilogram masy ciała) i z ograniczeniem tłuszczów, których udział w jadłospisie nie powinien przekraczać 20-25% zapotrzebowania kalorycznego i powinien obejmować w większości tłuszcze roślinne.

Dieta w chorobie Gravesa-Basedowa zależy oczywiście przede wszystkim od konkretnego przypadku. Większość osób nadmiernie chudnie, ale są i takie, które przybierają na wadze i zwiększanie kaloryczności w takim przypadku nie ma specjalnego sensu.

Układając dietę w chorobie Gravesa-Basedowa warto w jadłospisie uwzględnić większą liczbę mniejszych posiłków (od 5 do 7), tak aby zabezpieczyć zapotrzebowanie kaloryczne oraz odpowiednią podaż witamin i składników mineralnych.

Przy chorobie Gravesa-Basedowa należy zwrócić uwagę na:

Witaminę C

Witaminę C zawierają takie owoce, jak czarna porzeczka, papryka, cytryna, pietruszka, kiwi, dzika róża, acerola, rokitnik, pomarańcza, mandarynka, grejpfrut, truskawka, kapusta,

Witaminę E

Witamina E występuje w olejach roślinnych, orzechach, migdałach, pestkach dyni i słonecznika, ziarnach zbóż, tłustych rybach.

Witaminę A

Witaminę A  znajdziemy w podrobach, rybach, jajach, marchewce, dyni, papryce czerwonej, morelach, pietruszce, szczypiorku, koperku, jarmużu, szpinaku, mleku i produktach mlecznych, maśle.

Witaminę D

Witamina D to tłuste ryby morskie, jaja, oleje roślinne, sery dojrzewające, pełne produkty mleczne, synteza pod wpływem światła słonecznego (w Polsce od kwietnia do września, w pozostałych miesiącach zalecana jest suplementacja),

Selen

Selen zawierają  orzechy brazylijskie, żółtka jaj, podroby, ryby, owoce morza, kasza gryczana, kiełki, otręby, produkty pełnoziarniste, owoce morza, cebula, czosnek, pomidory, ogórki, brokuły, kapusta, kakao,

Warzywa kapustne i strączkowe

Warzywa kapustne i strączkowe posiadają zdolność wiązania jodu.

W niektórych przypadkach pojawia się konieczność dodatkowej suplementacji, obejmującej najczęściej witaminy A, C i E oraz selen.

Czego unikać w diecie przy chorobie Gravesa-Basedowa?

  1. Produktów wysokoprzetworzonych, pełnych konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i zapachu.
  2. Kawy, napojów z kofeiną, czarnej herbaty, alkoholu, nikotyny, pikantnych potraw – zwłaszcza u osób, u których występuje nadpobudliwość.
  3. W sytuacji wystąpienia biegunek, należy ograniczyć spożycie produktów pełnoziarnistych, stosować dietę lekkostrawną, z ograniczeniem potraw smażonych i ostro przyprawionych.

Stres przy chorobie Gravesa-Basedowa

Coraz więcej badań wskazuje również na znaczącą rolę stresu w rozwoju choroby Gravesa-Basedowa. Jak w przypadku innych schorzeń autoimmunologicznych, jest to szczególnie istotny czynnik wpływający na przebieg, a często i aktywację choroby. Jeśli dotyka nas często, warto zastanowić się nad zmianą swojego stylu życia, zwiększyć aktywność fizyczną, wypróbować techniki relaksacyjne i jogę, częściej spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.